| anonim_4396 a întrebat:

sunt clasa a8a in Italia.,
Daca fac primul an de liceu(adica clasa a9a)in Italia pot veni in clasa a10a in Romania si pot intra la ce liceu vreau?
Si la ce liceu ar trebui sa intru ca-sa pot urma mai departe Academia De Politie...
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Depinde de media pe care o vei avea la sfârşitul clasei a 9-a.
Dacă tu vrei să intri la liceul X, clasa profil Y trebuie să ai media mai mare sau egală cu media ultimului elev care a absovit la acea clasă.
De exemplu dacă ultimul din clasă are media 8, iar tu ai 7.99 nu intri.
Acum depinde şi dacă eşti acceptat ( de exemplu unele licee nu te acceptă dacă ai nota scăzută la purtare ).
Poţi alege orice liceu ( evident, de preferabil unul cât mai bun ). La fel, poţi alege şi orice profil ( mate-info, ştiinţe sociale, filologie, ştiinţe sociale ). Tu trebuie doar să iei BAC-ul şi să treci de probele de admitere de la Academie ( îţi pot detalia, dacă vrei ).
Nu te împiedică cu nimic profilul din liceu, trebuie să mergi la un profil care să îţi placă şi de la care poţi absolvi.
Poţi urma ştiinţe sociale, de exemplu, fiindcă se bazează pe istorie, română şi limbi străine ( ce se cere la admitere ), dar asta nu înseamnă că nu vei avea de învăţat pentru admiterea la Academie.
Dacă te pricepi la mate, fizică, etc urmează un profil real.
Baftă!

2 răspunsuri:
| AndyPeScurt a răspuns:

Media mea este 9.25

| L0L97 a răspuns:

Sistemul de invataman nu difera intre cele 2 state, acuma depinde de tine si de media ta la ce liceu vrei sa intrii.