| EireneP a întrebat:

Salut TPU,sunt elevă la liceu și toată săptămâna am stat la dilemă ce profesie să-mi aleg,unde să mă duc după liceu,și m-am decis să fac psihologie! Ași vrea să aud părerea voastră despre psihologie,ce facultate îmi puteți recomanda,de ce medie am nevoie! La fel, după părerea voastră este un lucru plătit în RO sau Basarabia?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

PSIHOLOGIA este o arie curriculara cu o dezvoltare mare de tot in ultima vreme, drept pentru care poate fi usor clasat alaturi de domeniu IT si domeniul PR in topul celor mai de viitor domenii de activitate din Romania. Facultati de Psihologie bune ar fi, incepand cu cea de la Bucuresti. In Iasi, Constanta si Oradea exista de asemenea facultati bune de psihologie. Nici cea de la Brasov nu-i rea.Nu recomand Facultatea de Psihologie de la Cluj. Vorbind de medii, normal ca difera de la an la an. Apoi se pune problema daca iti doresti sa intri la buget sau la cu taxa. Pe un loc bugetat nu prea ai sanse sa intri cu o medie sub 9, 70 (se calcula pana anul trecut 40% nota de la bac, 40% media pe clasa a 10a la psihologie si 20% media scolara 9-12, acum cred ca acel 20% va deveni admiterea, dar nu sunt sigur) in schimb pe un loc la cu taxa/plata intri poate chiar si cu o medie de admitere putin sub 9.

1 răspuns:
| Skate_Vlad_1990_lSFJ a răspuns:

Eu iti pot recomanda facultatea de psihologie din Brasov.Ai nevoie de media 9 pentru. a putea intra acolo. Dupa parerea mea, psihologii sunt platiti destul de bine in Romania, dar si in Basarabia.