| GrigorasAlex199 a întrebat:

Sunt in clasa a 12 a la profil științe sociale si nu stiu ce facultate sa aleg.
Sunt atras de facultatile de it,dar din cate am citit pe site admiterea se face si cu nota de la bac la proba de mate sau info, iar eu cum sunt la sociale nu pot...
Am cautat pe google dar nu am gasit f multe, solutii?
Dau funda

3 răspunsuri:
| DoruLuGaboaie a răspuns:

Uite eu is a 11 a si nici eu nu stiam ca si tine ce sa fac, daca chiar doreai la IT te pregateai cu cel putin un an doi inainte sau mergeai direct la profil de mate info, la majoritatea facultatilor nota de bac reprezinta 20% sau daca ai acelasi punctaj la examenul de admitere cu altii,tot dupa medie de la bac te repartizeaza,eu sugerez ca daca nu doresti nici tu ceva de pe profilul tau,sa mergi pe MAI sau MAPN unde sigur ai loc dupa facultate, dar si acolo depinde, caci de exemplu eu doresc sa dau la pompieri deci imi trebuie mate, daca dai la politie iti trebuie romana etc, depinde de tine sa ti dai seama ce vrei sa faci.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu știu de facultăți de "IT" ai găsit tu unde se dă admitere pe dosare, dar la cele decente se dă examen de admitere. Uite exemple: UBB informatică, UVT informatică.

| MobyDick a răspuns:

Alegerea unei facultati nu reprezinta ceea ce vei face dupa terminarea acesteia. Sunt mult oameni care au la baza o anumita specializare dar lucreaza in alte domenii. Altfel spus, dupa 1 an sau 2, ti se pot schimba perspectivele astfel incat sa lucrezi in alt domeniu decat cel studiat.