| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a la Mate-Info, si sunt mai mult pasionat de TIC decat de programarea in C++. As dori si eu sa va intreb ce joburi se bazeaza pe utilizarea calculatorului, nu programare... Multumesc!

2 răspunsuri:
| IancuSilviu a răspuns:

Perfecta intrebare eu sunt a 11a happy si pe asta as vrea si eu sa merg mai departe si inca n-am habar ...am fost in fiecare an la judeteana laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Pai mare lucru cu TIC nu stiu daca poti, in orice caz nu este atat de bine platit ca jobul de programator.
Din cate stiu exista ECDL-ul care este foarte ok, obtii o diploma importanta.
Poti sa te pui mai mult pe invatat html, baze de date. Eu sunt la intensiv si din cate stiu am facut asta in clasa X dar nu sunt sigura daca era in programa pentru ca noua ne mai arata profa cate ceva in plus.
Cauta pe net chestii de genul ce pot spune... orice domeniu ai alege trebuie sa te informezi si mai ales sa practici.
Uite aici un site foarte util (dar in engleza) :
http://w3schools.com/
Parerea mea este ca cel mai mult se cauta si se platesc bine joburi care au de a face cu c++, java, web design, softist, baze de date, mysql, php, html...