| Zackyy a întrebat:

sunt in clasa a VIII-a si vreau sa dau la un liceu militar.

Intrebarile mele sunt:
1. Dupa ce termini liceul si iei bac-ul iti asigura loc de munca? Daca da, ce grad iti ofera?
2. Ce profile sunt la un astfel de liceu? Ele se aleg din clasa a XI-a sau direct din clasa a IX-a cand intri la liceu?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Studiile medii sunt studii de subofiteri. Din liceul militar iesi cu gradul de sergent sau sergent major, trebuie sa faci apoi scoala de ofiteri, dupa terminarea liceului, ca sa ajungi sublocotenent (gradul cel mai mic de ofiter).