| AlbertDaniel a întrebat:

Sunt in clasa a xi-a. Daca dau la facultatea de filologie unde, ce pot face cu această facultate? Ce job as putea avea in afară de profesor? Cat de usor pot gasi un job? Cat pot castiga? Mulţumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai poti deveni si traducator sau chiar translator.

| drogh a răspuns:

Bună!
Îţi seama că nu poţi să devii milionar cu orice meserie ai ieşi. Totul depinde de abilităţile tale,de timp,de şanse şi de oferte. Dacă urmezi facultatea de filologie poţi să ai o meserie de cercetător în domenii filologice(istorie,română etc), traducător, bibliotecar, jurnalist, etc. Iar eficienţa unui job este în funcţie de numărul de locuri de pe piaţa de muncă. Ca profesor ar fi mai OK pentru că te pregăteşti din timp şi dai examen, un + ar fi dacă ai avea la mână şi un curs de pedagogie.

| Ivy86 a răspuns:

Sincer cam totul se reduce la profesor de filosofie sau bibliotecar. Ca și jurnalist faci alta specializare (jurnalistica), traducător sigur nu (îți trebuie autorizație de traducator).
Părerea mea este cauți alta facultate sau specializare, dar nici o facultate nu iti va garanta un loc de munca, cu atât mai puțin unu bine plătit.
Totul depinde de tine și abilitățile tale.