| BloWn a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a. La mate-info. Vreau sa dau la medicina si vreau sa stiu exact ce imi trebuie pentru a ajunge acolo. Gen : Pe ce materii trebuie sa ma concentrez etc. Pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a intra acolo. Vreau de la cei care stiu sigur eventual care au intrat. Multumesc! Dau funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa stii foarte bine biologie, chimie si fizica (nivel de olimpiada) si de 10 matematica, engleza si, de preferat, inca o limba straina. Trebuie sa iti exersezi capacitatea de a invata, sa fii capabil sa inveti mult, repede si stabil. Uite, eu, in anul II de facultate (medicina) ajunsesem sa invat, in sesiune, cate 18 ore pe zi, timp in care invatam cam 60 de pagini si retineam peste 90% din ceae ce scria acolo, folosind memoria de lunga durata (inca imi mai amintesc ideile principale din tot ce am invatat atunci, desi au trecut 17 ani).
Trebuie ca la inceputul clasei a unsprezecea sa te apuci serios de invatat la materiile de examen (biologie si chimie sau fizica), folosind la maxim si vacantele, asa incat la inceputul clasei a douasprezecea sa fi trecut macar de trei ori prin materia invatata pana atunci (cu maxima atentie, ca si cum ai invata sa iei 10 in teza). Apoi, in clasa a douasprezecea vei lucra si mai intens, iar din semestrul al doilea poti incerca sa iei cateva meditatii la materiile de admitere (dar abia dupa ce stii la perfectie ce ai putut invata singur)

| BloWn explică (pentru Brigaela):

Si cum pot invata mai repede? Si bacul eu il dau la mate romana si la alegere dintre bio chimie si fizica, ce aleg?

| Brigaela a răspuns (pentru BloWn):

Nu este esential sa inveti repede, ci bine, stabil. Aloca suficient timp invatarii, nu te grabi. Esti in clasa a XI-a, principala ta preocupare acuym este invatatul. Renunta la televizor si calculator (poti folosi calculatorul cand este absolut necesar pentru teme, dar renunta la pierderea de timp pe el), limiteaza utilizarea telefonului (poti pierde, fara sa-ti dai seama, chiar si 20 de minute pe zi in conversatii inutile). Oraganizeaza-ti eficient timpul, incearca sa nu il irosesti facand chestii inutile. Dormi suficient, dar nu excesiv (7 ore ar trebui sa fie suficiente), pastreaza acest program si in weekend. Cere ajutor de la parintii tai sa iti dea cat mai putine treburi gospodaresti pana dupa examen. Alege-ti o distractie care sa nu te oboseasca si care sa poata fi programata (de exemplu, 20 de minute de citit seara si o plimbare de doua ore duminica), incearca ca distractia sa nu includa calculator, TV, muzica data tare, fiindca astea te obosesc si te pot face sa ai nevoie de recuperare mentala ore intregi a doua zi. Alege la bac materia care se suprapune cat mai mult pe materia de admitere. Inteleg ca acum bacul s-a simplificat enorm si nu sunt de invatat, pentru o proba, mai mult de 2-300 de pagini, deci va fi foarte usor sa inveti pentru bac, nu va fi un stres.

4 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

Am o prietena ce se pregatea pentru medicina si manca pe paine chimia si biologia kiss bafta!

| Ionutz11 a răspuns:

Pai toate materiile sunt importante, dar cred ca si numele bio-chimie spune ce materii sunt principale, dar matematica si romana sunt cele mai importante... Sincer sa-ti spun am intrat in a x-a si tot la mate-info sunt, dar care e motivul sa te muti la stiinte ale naturi? Ca sa dai la medicina trebuie sa ai profil real si eu din cate stiu mate-info este profil real... Dupa ce termini mate-info poti sa urmezi o facultate pentru medicina, dar alegerea e a ta. Bafta in continuare!