| parazitu16 a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a profil servicii, mai exact " Tehnician in turism ". Ca orice elev de liceu ce termina clasa a XII-A mi-am pus intrebarea: " ce voi face dupa ce voi termina liceul?". Solutii sau optiuni sunt destule, insa pe mine ma intereseaza sa devin un programator IT. Acum intrebarea mea este : " imi trebuie matematica daca voi urma o facultate pe profilul IT?". Multumesc.

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

La IT iti trebuie Mmatematica, informatica si fizica sa le stii foarte bine. Daca nu stii matematica, n uare rost, vei pleca in cateva zile. Acolo totul e pe baza de matematica, daca nu stii, nu ai ce cauta acolo.
Ar fi trebuit sa te intrebi ce vei deveni dupa ce termini liceul inainte de a-ti alege profilul...

| mixxjim a răspuns:

IT fara mate nu merge, nu ai cum sa intelegi cum sa faci programare fara sa stii mate, pe de rost nu ai ce sa inveti. Ca varianta, daca nu rezolvi cu facultatea, ai putea sa faci dupa liceu un curs de specializare si sa lucrezi in domeniu ca ajutor programator, specialist sisteme de operare etc. Aici poti vedea niste cursuri de calificare/specializare certificate pe multe specializari din IT, poate o sa-ti foloseasca sau te inspira. http://www.cpi.ro/calendarfull.html

| parazitu16 explică (pentru mixxjim):

Multumesc de raspuns. M-am informat mai mult si ai dreptate, e greu, mai ales ca eu am facut doar office in liceu.

| ancaval a răspuns:

După ce vei termina liceul, vei pierde vremea prin facultate.