| AGuyOnTheInternet a întrebat:

Sunt la momentul la care ar trebui sa decid ce fac cu viata mea.Cred ca toata lumea a avut odata aceasta problem nu stiu exact ce vreau sa fac.Ca orice om caut un job care sa imi aduca bani...dar si sa imi placa.
Nu sunt asa de bun prieten cu stiintele exacte cu toate ca sunt mai multe posibilitati pe un profil real...
M-am gandit sa dau la politie dar nu cred ca e de mine.
Iar slujba de doctor...ei bine mi ar placea sa pot sa ajut oamenii dar nu suport ideea de a face un vaccin sau o operatie.
Astept de la voi niste sugestii despre ce as putea face sau ce fel de medic as putea sa devin in ciuda faptului celor mentionate mai sus despre medicina.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| teajutcumpot a răspuns:

Salut, aguy,

Eu am aproape 29 de ani si inca nu stiu ce vreau sa fac cu viata, asa ca don't sweat! laughing)

So, ce sa iti zic... tough question, e bine ca incerci totusi sa cauti un job care sa iti si placa, asta te va ajuta mult down the road...

Ce iti recomand pentru inceput este multa introspectie. sa privesti adanc si onest in tine si sa scoti la suprafata lucrurile care iti place sa le faci... ex. iti place sa fii inconjurat de oameni sau singur? iti place sa lucrezi cu mainile sau cu capul? iti place sa fii afara sau inauntru la calculator...

Plecand de la astfel de intrebari poti intelege mai bine tendintele tale.

Dupa care poti sa te intrebi: ce problema mi-ar placea mie sa rezolv la lumea asta? ex. sa ajut la reducerea poluarii, sa ajut la constructia unor cladiri mai sigure etc.

De aici poti usor usor sa vezi cam ce fel de joburi sunt care intrunesc caracteristicile tale si sa te gandesti care crezi ca ti-ar placea mai mult.

Oricum, oameni care isi gasesc vocatia de mici sunt foarte putini. majoritatea oamenilor incep sa faca un lucru (ex. primul job de vara care devine o cariera), incep sa devina buni la acel lucru, incepe sa le faca placere sa faca acel lucru pentru ca sunt buni la el and PRESTO: there's your career and happiness!

Succes!

Cu drag.

| AGuyOnTheInternet explică (pentru teajutcumpot):

Mersi mult pentru raspuns
Chiar m-a ajutat!
Peace, have fun! laughing

| teajutcumpot a răspuns (pentru AGuyOnTheInternet):

Ma bucur sa aud asta! big grin u too, bro

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți deveni psihiatru.

| Yuoia a răspuns:

Nu poti fi un medic bun daca nu esti prieten bun cu stiintele exacte. Operatiile le face chirurgul. Cea mai banoasa specialitate. Dar daca te gandesti numai la bani, poti fi si sudor sau instalator sanitar. Se castiga mai mult decat in medicina.