| ESA1899 a întrebat:

Sunt pe clasa a 9-a Economic. Fac Mate m2, informatica deloc si 1 ora tic. (Am profa. Buna). Daca vreau sa dau la facultatea de informatica din Cluj sau ASE (Cibernetica) O sa ma descurc? Mentionez ca informatica 9-12 o sa o invat acasa + ore. Vreau un raspuns complex si bun. O sa ma descurc cu m2 (matematica). Multumesc anticipat +Funda!

Răspuns Câştigător
| Mjdolhfi a răspuns:

Eu am absolvit liceul economic, iar acum sunt la Informatica Economica. Ai de recuperat foarte mult atat la matematica, cat si informatica. Cu foarte multa munca cu siguranta o sa faci fata, dar sa ai motivatia necesara. Daca te descurci foarte bine la m2, atunci exista sanse mari sa te descurci. Mult succes! Si mai ai timp sa te gandesti!

2 răspunsuri:
| Mjdolhfi a răspuns:

Nu are legatura, dar amandoua presupun o gandire logica, iar la facultate mai faci si matematica. La Informatica Economica faci programare, C# si Java fac eu, plus alte materii. Daca muncesti foarte mult, te descurci, dar trebuie sa iti dai silinta si sa ai ambitie. Sa te gandesti daca esti sigur de alegerea ta! Optiunile se mai pot schimba in timp. Nu sunt la ASE, ci in Iasi, la FEAA!

| ESA1899 explică:

Mjdolhfi, nu inteleg ce legarura are matenatica cu informatica? Acolo la Informatica Economic a faci programare? Esti la ASE? Daca fac m2 matematica spui ca ma descurc nu? In legatura cu ce sa ma gandesc?