| eliseidaniel13 a întrebat:

Salut TPU! Sunt un baiat de 14 ani si nu stiu ce sa fac imi place foarte mult tehnologia si la fel de mult IT. In septembrie intru la liceu inca nu stiu ce sa aleg sau ce sa fac pe viitor, imi place matematica(algebra decat), aici unde locuiesc eu in sat nu se preda cine stie ce si vreau sa merg la liceu in oras dar nu stiu ce sa fac mai exact ca "meserie" pentru ca vreau sa ma apuc de mic. Ca o scurta idee imi place tehnologia ca sens ca imi place sa construiesc mecanisme si cam orice, chestia asta se foloseste si la stiinta? Daca as alege sa invat stiinta as putea face ce imi place?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti place tehnologia, iti recomand sa te orientezi spre robotica sau ramuri de activitate apropiate.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti place matematica, atunci IT-ul ar putea fi o profesie f buna pentru tine.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai fa un liceu bun de mate-info, ca sa faci matematica și la liceu.
După eventual poți merge pe IT sau ce ar mai fi pe tehnologie e Facultatea de Robotică. Sau la Automatizări și Calculatoare.

| MValentin a răspuns:

Termina liceul pe mate-info si pe viitor cauta sa studiezi in strainatate pe un profil de mecatronica/robotica. Poti studia gratuit in alte tari precum Belgia/Danemarca

| BabaOarba a răspuns:

Stiinta este un domeniu urias. Tehnologia, inclusa aici, e si ea in ziua de astazi foarte vasta ca domenii. Este normal sa nu stii inca exact ce vrei sa faci la varsta ta, iar in acest domeniu s-ar putea schimba multe pana cand vei ajunge tu sa lurezi efectiv.

Iti dau cateva directii pentru viitor, pentru domeniul tehnologic:
- Trebuie sa intri la liceu cu profil real, dar mai degraba decat recomandarea mate-info din celelalte raspunsuri, eu ti-as recomanda mate-fizica. In cele mai multe domenii tehnologice, mai ales hardware cum iti doresti tu, fizica este esentiala.
- Neaparat trebuie sa stii engleza bine. Engleza este limbajul comunitatii stiintifice la nivel global. Daca inca nu stii engleza, apuca-te. Daca stii deja, apuca-te sa citesti despre tehnologie in engleza, gasesti pe net articole cate vrei si te tii si la curent cu domeniul
- In timpul liceului cauta proiecte, grupuri, concursuri, orice in domeniul tehnologiei. Vei cunoaste elevi pasionati de aceleasi lucruri, vei invata multe si iti va da o imagine mai buna a ce-ti vei dori mai departe.
- La facultate te poti indrepta catre facultatea de Fizica de la Magurele, sau catre una din facultatile Politehnicii Bucuresti, depinde pana atunci ce iti vei dori sa faci mai departe. Daca ai posibilitatea sa inveti in afara, fa-o, in acest domeniu Romania e low.
- Daca nu ai studiat in afara, opteaza dupa facultate pentru un doctorat in alta tara, pe un domeniu de interes pentru tine. In Romania nu prea ai unde sa lucrezi in aceste domenii, la noi cercetarea este la pamant, industria de profil nu prea exista... cea mai buna sansa ca sa lucrezi in tehnologiile de varf este sa pleci. Ti-as recomanda SUA, acolo sunt cele mai multe fonduri pentru asa ceva, si cele mai bune universitati in domeniul tehnologic, MIT dupa mine este locul 1.

Iti urez succes si mi-as dori sa fie mai multi copii ca tine.

| eliseidaniel13 explică (pentru BabaOarba):

Salut Iti multumesc foarte mult pentru raspuns m-a ajutat foarte mult technologia imi place de mic dar la mine aici unde locuiesc nu se preda cine stie ce mai ales pentru ce vreau, chestia este la mine aici nu se preda fizica de niste profesori cu experienta cine stie ce dar sper ca in viitor la liceu unde vreau sa merg sa fie posibila chestia asta asa ca o idee imi dai o idee de unde post in stiinta? ca ce vreau eu sa faclaughing)

| eliseidaniel13 explică:

Va Multumesc Frumos pentru raspusuri! dar as vrea sa merg mai mult pe stiina imi place foarte mult technologia! dar nu stiu unde trebui sa invat si ce trebui sa invat stiti cumva in ce pot sa om de stiinta se aplica SI construirea si confectionarea technologiei?

| eliseidaniel13 explică (pentru eliseidaniel13):

Chiar daca stiu ca nu este neaparat bazat pe realitate, as vrea sa fac ceva asemanator cu ce faceau acestii personaji de ex. Andrew Garfield din spiderman cum iti facea masinari si chestii sau daca ati vazut serialul THE FLASH cisco ramon sau dr. Harrison WELLS

| SadWriter a răspuns:

Bună! Îți spun din start că nu am experiență, așa că acest răspuns este părerea mea.
Eu una aș zice că,la liceu, dacă îți place matematica și tehnologia,ai putea merge profilul pe mate-info. Dacă îți place in continuare informatica/tehnologia,te-ai putea duce pe facultatea de informatica, IT, nu știu exact cum se numește.
Nu știu exact dacă poți face ce îți place in cazul in care urmezi știința. Aici las persoanele cu experiență să vorbească. Eu ți-am spus părerea mea, nu foarte la subiect, dar sper că te ajută, chiar și în măsura mică.
Mult succes in continuare!