| Username55 a întrebat:

Tocmai am aflat rezultate la BAC si am obtinut media 9, 28. Am absolvit liceul la specializarea mate-info si am ales biologia ( a 3-a proba scrisa la BAC ).
Acum insa, nu stiu ce facultate sa urmez. Stiu ca este o decizie personala dar m-ar ajuta cateva propuneri.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca, in urma unei autoevaluari, consideri ca ai o minte analitica si ca matematica de liceu s-a "lipit" de tine fara eforturi prea mari, alege facultatea de automatica si calculatoare.Chiar daca nu vei straluci pe parcusul programului de studiu, la sfarsit nu vei ramane cu o diploma "numa' buna de pus in rama"! Daca alegi ca program de studiu biologia, viitorul tau profesional se va limita la o cariera didactica--- atat! Te convingi daca vei cauta, pe site-uri de joburi, posturi de biolog!

| RobertMoon a răspuns:

Pai in primul rand nu stiu ce pasiuni ai, ce materii iti plac.
Daca iti plac materiile gen matematica, biologie, chimie poti alege o facultate de inginerie, informatica, marketing, management, finante banci.
Daca esti atras de literatura si de a vorbi cu oamenii poti alege o facultate de limbi si literaturi straine, stiinte umaniste, relatii publice, litere... vezi ce te-ar incanta din ce ti-am propus si te vei decide, succes pe mai departe! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alegi o facultate din care sa iesi ce-ti place tie.
Dar oricare ai alege, e recomandat daca-ti place sa tragi tare sa iei doctoratul. Vei fi mult mai sigur pe tine.