| oOAndreyOo a întrebat:

tocmai am terminat clasa a 8 a si o sa dau examenle si vroiam sa stiu si eu cam ce subiecte o sa-mi cada? adica cam ce ar trebui sa invat happy

Răspuns Câştigător
| rockmeout a răspuns:

Hei.pai,in mod normal vei avea asa:
la romana:primele exercitii cu sinonime/lexic, apoi lucruri legate de text, exercitiul 5-comentarea unei secvente...la B argumentarea la gen/specie..., iar la subiectul 2B,ori descriere, ori exprimare de opinie
la mate va trebui sa stii sa rezolvi expresii, sa lucrezi functii, sa stii foarte bine formulele corpurilor, iar la subiectul 3 vei avea probabil o piramida si un trapez/cerc/paralelipiped sau prisma...sau vei avea la o problema doua corpuri suprapuse (cum ar fi o casa formata din paralelipiped si acoperisul pirramida/prisma)

cam asta va fi. Daca te-ai uitat la subiectele de la sesiunea speciala(cea data de elevii calificati la balcaniada), exercitiile, atat la romana cat si la mate, au fost extrem de simple.Acelasi grad de dificultate vor avea si cele de saptamana viitoare.Si eu sunt intr-a 8-a si am mari emotii, insa m-am pregatit foarte bine.
Mult succeshappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru rockmeout):

Rockmeout dar ce crezi se vor da si operele studiate la clasa?

| rockmeout a răspuns (pentru anonim_4396):

Este posibil, dar slabe sansele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rockmeout):

Sper din tot sufletul sa nu fie nicio opera studiata la clasa si sa ne dea texte la prima vedere

| rockmeout a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu, caci nu am apucat sa-mi invat argumentarile la operele studiate inca.Insa,nu cred ca ne va da asa ceva.Subiectele,la fel ca anul trecut, vor fi foarte usoare, iar asa o cerinta ar complica mult lucrarea. Celor de la sesiunea speciala le-a cerut rezumat de 5-7 randuri, asa ca eu consider ca noua ne va cere o argumentare pe acel text.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru rockmeout):

Sper ca nu vor fi operele de la clasa...

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce subiecte o sa imi cada as vrea si eu sa stiu...
competentele de anul acesta sunt:
multimi, calcul algebric, functii, ecuatii, inecuatii, sisteme de ecuatii, triunghiul, patrulaterul convex, cercul, si corpurile geometrice asta la mate si la romana : nuvela, fabula, pastelul... uita-te si u pe net
iti urez succes dar ureaza-mi si tu mie

| Bot a răspuns:

Uite aici subiectele de pe pagina oficiala a Ministerul Educaţiei:
http://subiecte2012.edu.ro/2012/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

| StefiM a răspuns:

Tot