| Denis539 a întrebat:

Uite care i treaba. Desi cam acum 1 an sa zicem nu imi placea Japonia, nu aveam nici o treaba cu ea, in prezent dupa ce am auzit niste lucruri bune chiar am devenit interesat de ea.
Asa ca m-am apucat chiar si sa invat japoneza si ma gandesc, de ce nu, chiar si sa ma mut acolo. Ce ma intereseaza e ce as putea sa lucrez acolo. Adica daca fac o facultate aici in Romania, pot sa ma angajez acolo sau trebuie sa studiez la ei. Ce meserii se cauta pe acolo?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Si mie imi place Japonia mult si m-am apucat sa invat japoneza, dar imi este destul de greu, din moment ce este o limba foarte grea. Pai, poti sa studiezi si aici la noi si sa iti gasesti de lucru in Japonia, dar de asemenea poti sa inveti si colo, dar este mai greu, din moment ce acolo trebuie sa stii bine limba daca vrei sa studiezi acolo. Cat despre locurile de munca, nu stiu ce sa zic, nu stiu ce se cauta pe acolo. Dar cred ca gasesti mai multe locuri de munca in mai multe domenii decat in Romania. Bafta!

2 răspunsuri:
| Juviia a răspuns:

Poti cauta pe FaceBook grupuri, sau pe net.

| KateBubble a răspuns:

Nu contează unde faci facultatea, cred.tu doar cauți un loc de muncă pentru care ai făcut studii. În mod normal, dacă ești priceput, ar trebui să te angajeze. Doar mai sunt români pe lumea asta care lucrează în Japonia și au plecat acolo după facultate.