| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,vin cu inca o intrebare.

Ce credeti despre meseria avocat?
Nu in Romania ci in Germania.
Stiu ca se castiga multi bani dar a lot ceva puteti sa-mi spuneti?

Am auzit ca dupa ce termini totul ori te angajezi la firma ori faci pe particular.
Si Aici intrebarea mea este cum at fi mai bine? pe particular sau pe firma?

Ca daca te duci la o firma fiecare avocat de acolo primeste cazuri, nu?

Da daca te duci la privat nimeni nu iti da nicun caz esti pe cont propriu, ei bine daca esti Asa cum gas esti cazuri?

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca ai clienti si esti bun, da, castigi bine, daca nu, nu. daca vrei sa profesezi in Germania trebuie sa urmezi facultatea acolo... e mai bine la firma, cel putin pentru inceput. nu gasesti cazuri, vin clienti la tine, daca ai renume...

| VladGH a răspuns:

Clar ca este mai bine sa iti faci studiile de avocat in Germania. De obicei toti incepatorii se angajeaza la o firma sau chiar la stat sa capete experienta, apoi lucreaza in privat. Daca vrei sa lucrezi in privat trebuie sa fii bun si sa ai multi oameni satisfacuti din meseria ta, ca sa te propuna. Privatii isi mai fac si publicitate, deschid birouri de avocati in locurile publice