| Jax16 a întrebat:

Vin si eu cu o problema. Sunt clasa a 11-a la stiintele naturii ( bio-chimie ) si incep de acum sa ma gandesc la facultate. Dupa cum stiiti in ziua de azi este foarte greu sa iti gasesti imediat dupa facultate un JOB care sa fie in conform. cu profilul facultatii si care sa iti si placa de aceea va cer ajutorul in leg. cu facultatea pe care sa o urmez, deoarece nu am absolut nici o idee ce sa aleg. Tin sa mentionez ca matematica nu este punctul meu forte, este insa lb. romana si engleza. Ceva idei? Si inca ceva... va rog nu faceti si voi ca toti prieteni mei : du-te la limbi straine, litere... big grin Multumesc.

Răspuns Câştigător
| thegame9 a răspuns:

Exact ca tine am fost si sunt si eu, dar pana la urma am ales medicina chiar daca nu ma omor dupa bio.La toti ne place sa stam, sa lenevim dar din pacate trebuie sa muncim(fiecare in felul lui). Poate o sa ne intalnim amundoi la Bucuresti-Carol Davila...Doamne ajuta! happy

6 răspunsuri:
| ema_2625 a răspuns:

Gandeste-te in primul rand ce ti-ar placea tie sa faci.

| Ucaa a răspuns:

Mai bine gandeste-te la ce facultate-ti foloseste profilul,nu la ce-ti place. Ultima parte pe care am scris-o e apa de ploaie, nu ajuta! ce sa spun si mie imi place sa desenez si ce-i cu asta, ma fac arist? NU! laughing Bun, sa revenim happy De ce nu dai la medicina? sau te poti duce la psihologie, te ajuta romana si engleza happy Ideea cu medicina nu este foarte banala dar este o idee mult folosita si ridicata-n slavi. Daca alegi sa dai la medicina poti merge in strainatate, mai ales ca stii engleza happy Multa bafta-ti urez happy :*

| bk06 a răspuns:

Daca iti place biologia ( in special anatomia si fiziologia) si chimia iti recomand Medicina.

| Kukiux a răspuns:

Medicina ar fi perfect cu ceea ce faci tu acum in liceu(este mai grea decat o facultate de 3 ani unde nici nu inveti multe, dar merita), la litere sau limbi nu se merita

| m00n a răspuns:

Daca te tin nervii du-te la medicinahappyn-am vazut medic sarac.

| mixxjim a răspuns:

Pai cum esti la bio-chimie dar punctul forte este romana si engleza? Cum ai ajuns aici? Daca erai clasa a 9-a mai ziceam, dar in a 11-a se presupune ca deja cam stii pe ce lume esti. Ce idei sa-ti dam noi, daca esti la un asa profil si esti tare la ceva, dar nu vrei la litere? Nu-si gasesc job conform dupa facultate cei care nu stiu de capul lor si au facut o facultate numai ca sa faca ceva, fara sa stie ce vor sa faca in viata. Deci gandeste-te ce vrei de fapt sa faci in viata, apuca-te serios de treaba, cat inca mai ai un pic de timp si ai sa-ti gasesti singur raspunsul la intrebare. In plus, nu-i deloc obligatoriu sa faci o facultate dupa liceu.