| DavidB123 a întrebat:

voiam sa va intreb daca as putea face fata la facultatea de mate-info UBB din Cluj (sunt la profil stiinte ale naturii m2 dar ma descurc la mate mi-e frica de partea de informatica intrucat nu am facut dar am asa o inclinatie spre ) si daca se poate detalii despre facultate? (de la oricine care a studiat acolo, are un prieten, este student etc ) Am vazut si pe forum-uri dar ma gandeam sa pun o intrebare aici.

2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sunt student acolo.
Toate materiile se iau de la 0, dar n-o sa stea nimeni pe lucruri de baza prea mult timp.
La materia numita Fundamentele Programarii vei invata notiuni de algoritmica, bune practici in programare, structuri de date. Materia asta e folositoare pentru ce urmeaza in semestrul 2, dar si pentru anul 2.
Daca esti vrednic, o sa tii pasul, eventual putand participa si la consultatii, caci toti profesorii sunt obligati sa tina consulatii o data pe saptamana pentru a le raspunde la intrebari.

| Crylia a răspuns:

Buna! Eu sunt la ub pe sectia de informatică, dar am vrut să dau si la cluj asa ca probabil sunt relativ informată si pe tema asta. Am prieteni la aceiasi specializare care au fost la stiintele naturii si sa stii ca se descurcă acum in facultate destul de bine, dar cu toate astea ei au făcut pregătire la info. Te sfătuiesc să faci la fel deoarece, fiind o facultate cu examen de admitere ti se va cere sa ai macar o bază pusă.
Din ce am inteles eu, ubb este o facultate serioasă care o sa reușească să te propulseze pe un drum bun mai departe, mai ales daca vrei sa lucrezi in IT.