| mihnea351 a întrebat:

Vreau sa dau anul viitor la colegiul militar din alba iulia. Poti renunta in prima luna, platesti ceva? Si poti sa te duci la alt liceu anul viitor si daca da cum?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt la un liceu militar, insa am avut prietene si prieteni care au vrut sa aplice, asa ca stiu cate ceva despre acest liceu. Cred ca te transferat te poti transfera ca la orice alt liceu, adica la sfarsitul unui SEMESTRU. Transferurile in timpul semestrului se fac doar in cazuri speciale (schimbare domiciliului dintr-un oras in altul, spre exemplu). Si DA, trebuie sa platesti TAXELE scolare pentru perioada in care ai stat acolo. Am inteles ca este vorba de aproximativ 10 milioane de lei vechi/ 1000 de lei noi taxa pe o singura luna. Trebuie sa te interesezi la secretariatul liceului despre ce implica acest liceu deoarece am auzit ( deci nu este o informatie sigura ) ca ar fi introdus o clauza noua care te obliga sa ramai in sistem 10 ani dupa terminarea liceului. Ceea ce ar fi foarte naspa daca nu esti cu adevarat pregatit pentru o asemenea meserie.
Nu prea am inteles partea cu "sa te duci la alt liceu". La un liceu civil te poti transfera, asa cum am spus, la sfarsitul semestrului, daca indeplinesti conditiile pe care ei ti le cer (unii vor sa ai media mai mare decat media ultimului din clasa, altii vor sa dai diferente etc.).
Dar daca vrei sa te transferi la alt liceu militar (spre exemplu la Breaza), stiu ca te poti transfera doar daca reiei anul. Adica incepi din nou clasa a 9-a.
Sper ca ti-am fost de folos! Mult succes!

2 răspunsuri:
| mihnea351 explică:

Vreau sa zic, daca renunt la.colegiu pot sa ma duc la un liceu civil anul viitor? Raspunde mi te rog

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihnea351):

Evident ca da. Dar va trebui sa platesti anul in care ai invatat la liceul militar.