| fleaktpu a întrebat:

vreau sa dau la avucatura, dar vreau mai intai sa invat toate legile si drepturile, unde le gasesc, carte sau pdf?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cati ani ai de vrei sa fii "avucat"? Banuiesc ca inca n-ai terminat 8 clase.
Nu se da la avocatura ci la o facultate de drept. Abia dupa terminarea ei, cu diploma de licenta, poti solicita intrarea in barou si, daca se aproba si reusesti la examenul de admitere, va trebui sa faci o stagiatura de 2 ani pe langa un avocat definitiv (daca gasesti unul sa te ia). Dupa stagiu urmeaza un nou examen, de definitivat, abia apoi vei fi avocat definitiv.
Cat despre a invata "toate legile si drepturile" nici nu poate fi vorba. Sunt sigur ca n-ai habar cate acte normative exista si ca nu pot fi invatate toate. De altfel, un batran profesor de drept spunea ca nu este jurist bun cel care stie legi pe de rost (fiindca este imposibil sa le stii pe toate) ci acela care stie cum si unde sa caute. Numai bine!

| piti77 a răspuns:

In facultate ce-o sa mai faci? si sa inveti toate legile si drepturile? glumesti...cred ca sunt avocati batrani care nu au reusit nici macar sa le citeasca pe toate. oricum, felicitari pentru ambitie. eu zic sa iei totul pas cu pas. pentru ca ti se va impune specializarea pe o anumita ramura (drept comercial, drept civil, drept penal, drept fiscal etc) si in functie de alegerevei aprofunda cunostintele care te intereseaza.