| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Vreau să fac și eu videoclipuri ca Adrian Cioroianu. Să povestesc despre istorie, stând în fața camerei.Dar pentru asta am nevoie de un microfon sau de o cameră bună, ca să îmi sune vocea bine? Ce sfaturi îmi dați? Vreau să postez pe YouTube pentru că pot face bani din el, aici, în România, dar și pe Tik Tok, că să pot strânge urmăritori din două părți.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Ca sa faci videoclipuri ca A.Cioroianu trebuie sa ai si cunostinte tot ca ale lui.

Sigur ca poti face vlogging pe Youtube sau oriunde vrei
Ai nevoie de un microfon cat mai performant pentru a nu exista distorsiuni si de alte cateva scule cat mai calitative!
O camera video la fel si ea sa fie de calitate, acestea au un pret pe masura.
Microfonul trebuie sa fie trecut prin-un mixer, ca apoi sa editezi audio si sa iasa la o calitate optima
Daca vrei sa faci ceva profi preturile vor fi pe masura!

Se pot face bani pe Youtube este adevarat dar termenii si conditiile difera acum fata de trecut, asa ca nu se mai fac bani usor.

Dar poti afla asta pe pielea ta!