| Suceava_Iepuri_Ug_1990 a întrebat:

vreau sa-mi deschid un magazin cu produse din gospodărie adică ( carne de iepure, porc, viță ) ouă de găină, prepeliță și lapte, brânză și alte produse. Întrebarea mea este am nevoie să am fermă? Ținând cont ca vând la magazinul meu și ce acte îmi trebuie? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Aly_Alyn_2001 a răspuns:

La acte nu ma pricep, pot doar sa-ti spun ca nu este neaparata nevoie sa ai o ferma.
Ouale/carnea/etc. le poti cumpara de la anumite firme, si apoi sa le vinzi tu cu taxa, adica le cumperi de la o firma cu 0. 50lei/ou si tu il vinzi cu 0. 60lei, daca ma intelegi, asa ca nu iti trebuie o ferma.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui sa infiintezi o societate comerciala, cel mai simplu SRL, avand ca obiect de activitate comercializarea produselor animale. Primul pas este sa mergi la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau, pentru rezervarea denumirii firmei si acolo afli tot ce ai nevoie, inclusiv iti pot face actul constitutiv al societatii.

| Trumpinator a răspuns:

Stiu ca daca aveti sub 35 de ani, puteti deschide un S.R.L.D (Primiti 10 000 eur. de la stat pentru afacerea dvs. daca aveti un plan de afacere productiv). Ar merita insercat. In legatura cu actele, nu stiu prea multe sad