| marko666 a întrebat:

Vreau sa va spun o chestie ciudata prin care trec de vreo cativa ani. Am 26 de ani si de circa 4 ani ma gandesc la ce ma asteapta in viitor. Practic, intuiesc ce voi deveni in viitorul apropiat, si marea problema e ca nu e deloc roz viitorul meu. De cand ma stiu, marea mea temere e sa nu ajung pe strazi, sa nu am ce sa mananc sau sa fiu in situatia sa nu pot munci. Daca stau bine sa ma gandesc, daca nu ar fi parintii mei eu asa as ajunge. Ei ma sustin si acum si imi dau de mancare. Nu mi-am gasit de munca si mi-e teama ca voi ajunge rau. Tocmai de aia marea mea temere e ca voi ajunge pe strazi. In fiecare zi numai asta imi vine in minte. E un gand negativ, fara sa il provoc eu. E cumva posibil sa vezi dinainte ceea ce vei fi? Eu pana la varsta asta am intuit o multime de lucruri in legatura cu mine si mi-am dat seama ca am acest "har". Acum insa vad ca o sa ajung rau, sau cel putit am temerea asta perpetua. Am o facultate terminata insa nu imi pot gasi efectiv niciun job. As munci orice, curatenie, spalat geamuri, wc-uri, munci de jos. Nu imi pasa ca am studii superioare. Imi caut de munca demult insa degeaba. Uneori sunt convins ca destinul meu e sa fiu sarac si ca orice as face nu ma voi putea realiza. V-as ruga sa imi spuneti daca e posibil sa imi prevad ratarea cu toate ca in momentul de fata, cei care ma cunosc ar spune ca ultim lucru aceasta chestiune. Sunt un tip educat, citit insa nu pot sa cred ca am 26 de ani si nu am nimic. Am toate ingredientele sa ma consider un ratat. Acum am unde sa stau, ce sa mananc mai ales. Ai mei sunt batrani, ma gandesc cu groaza ca no sa muncesc si no sa pot sa ii ajut cu banii cand vor avea si ei nevoie. Sunt tot timpul cu gandul asta in cap, nu pot scapa. Va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre relatarea mea. Va multumesc

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca degeaba te gandesti daca nu faci nimic in prezent,frica aia va deveni realitate e bine ca esti constient de ea ce poti face? fa un curs de calificare si gaseste un loc de munca,invata o limba straina,din prezent sa fi pregatit de viitor nu invers ca e naspa rau,nu gandi asa dramatic si ce daca esti sarac traim in cea mai saraca tara din ue,fi fericit ca existi si ai ocazia sa faci ceva cu viata ta,crede in tine si in puterile tale fa sport sa te mai lipmezesti la minte alearga, plimbate pe jos, tu trebuie sasi faci o viata man, ei au pensie banuiesc, bafta multa si nu fi asa dramatic si nu esti ratat

| anonimg a răspuns:

Daca vei cauta sa-L cunosti pe Dumnezeu gandurile acestea iti vor disparea cu totul; deoarece El spune fiecaruia dintre aceia care se incred in El si cauta ocrotirea Lui:
"Caci Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace, si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde." (Ieremia.29:11)
"Tot asa, si intelepciunea este buna pentru sufletul tau: daca o vei gasi, ai un viitor si nu ti se va taia nadejdea." (Proverbe.24:14)
Ce este intelepciunea? "Apoi a zis omului: "Iata, frica de Domnul, aceasta este intelepciunea..." (Iov.28:28)

"Oamenii nu stiu nimic mai dinainte; totul este inaintea lor in viitor." (Eclesiast.9:1)
Nu exista pe pamant sfat mai bun ca acesta:
"Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi." (1Pettru.5:7)
Chiar daca nu vezi, sa stii ca "soarta omului nu este in puterea lui"(Ieremia.10:23), si ca Dumnezeu are un plan cu fiecare om care se naste pe pamant. Nu este la intamplare faptul ca altii au de munca iar tu nu, indiferent daca crezi sau nu lucrul acesta.
Cauta sa vezi viata prin ochii lui Dumnezeu daca vrei sa o intelegi. Vei cunoaste atunci planul Lui pentru tine. Este timpul ca sa te pui pe genunchi si sa Il cauti pe Dumnezeu in rugaciune. Este greu, este usor? Nu conteaza. Stim doar ca este de datoria noastra sa facem lucrul acesta, la fel ca si datoria de a fi aproape de parintii nostri, dupa cum este scris:
"El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamantului; le-a asezat anumite vremuri si a pus anumite hotare locuintei lor,
ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi." (Fapte.17:26,27)

| Johnd94 a răspuns:

De ce iti e frica de ceva care nu este sigur?
Ai incredere in tine. Cauta insistent un loc de munca si incearca sa te ridici pe propriile picioare. Nu trebuie sa te bazezi pe nimeni si sa incerci sa faci tot ceea ce ai nevoie cu propriile puteri.