| 02Florin97 a întrebat:

Trec clasa a 12-a si dupa ce termin liceul vreau sa dau la academia de politie. Dupa nume sunt ungur,cum fac sa demonstrez etnia maghiara pentru a opta la ordine si siguranta publica etnie maghiara? Am auzit ca atunci cand se depune dosarul trebuie sa dai si o adeverinta din care sa rezulte apartenenta candidatului la acea etnie. Tata,bunicul,strabunicul si asa mai departe au toti acelasi nume si acelasi prenume, doar la mine s-a schimbat prenumele dar numele de familie a ramas acelasi. Vreau sa stiu unde pot sa fac acea adeverinta pentru etnie(dau funda pentru cine stie :*) vreau un raspuns concret va rog

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa sustii examenul de bacalaureat si la magiara, ca limba materna si obtii o adeverinta de la UDMR. Detalii vezi si aici:
https://cv.politiaromana.ro/......itere-2015