| SergiuPro a întrebat:

Trec intr-a 11. Mai am 2 ani si dau BAC-ul, ma gandesc la viitor si sunt indecis la ce facultate sa merg, sunt la profilul Protectia Mediului. Sa o clarific putin, nu sunt genul de baiat care sa mearga in cluburi si sa dau in coma alcoolica. Genul baietilor din prezent, smecheri si fara viitor.
La ce facultate sa dau? In viitor as vrea sa am un loc de munca/ o meserie banoasa dar si sa-mi placa. ( sa traiesc bine )

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca faci o meserie doar pentru bani nu o sa faci nici meserie, nici bani. Bani poti face cu orice meserie daca-ti place cu adevarat si daca esti bun. Deci orice-ai face trebuie sa inveti ca lumea, sa fii descurcaret (in sensul bun, nu şmenar) si banii vin. Evident ca trebuie sa te duca si capul, sunt si IT-isti, avocati sau medici care de-abia-si duc zilele si instalatori care-s plini de bani. Gandeste-te ce ti-ar placea sa faci o viata-ntreaga, zi de zi, multe ore (minim 8) pe zi, fara sa te plictisesti, fara sa simti ca ti-e sila sau greu sa faci lucrul acela. Ca sugestie generala as zice sa mergi pe parte de inginerie, e un domeniu greu, putini fac fata si are si cautare tocmai din acest motiv. Evident, IT sau automatica sunt in top pentru c atotul devine tot mai automatizat si informatizat. Succes si buna inspiratie! happy

3 răspunsuri:
| Smileygirl23 a răspuns:

Dar tie ce ti-ar place sa faci? ce te atrage?

| SergiuPro explică (pentru Smileygirl23):

Cam orice. ce ma atrage? O meserie banoasa happy

| Smileygirl23 a răspuns (pentru SergiuPro):

Pai pleci din start pe un principiu gresit. Trebuie sa pleci de la ceva ce iti place si sa faci din asta "cariera" si implicit bani. Nu trebuie sa pleci de la ideea banilor si sa faci din asta scopul tau in viata. Banii sunt importanti, evident, dar nu poti sa faci ceva ce nu iti place o viata intreaga. Asa ca prima data autoanalizeaza-te si vezi ce ti-ar place si ce crezi ca ai putea sa faci o viata intreaga, in ce domeniu te-ai vedea muncind. succeshappy