| usernameascuns a întrebat:

Tu la care universitate inveti sau ai de gind sa te dai?(daca nu-ti este greu poti si sa dai niste descrieri) intreb aceasta ca sunt pe cale de alegere si vreau sa o fac corecta comparind mai multe puncte de vedere!

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu cred ca ai ales coordonatele corecte pentru comparatie happy O facultate nu se face pentru a acolo e "tare" si dincolo e "aiurea" - ce repere ai despre cei care spun asa ceva? O facultate se alege in primul rand in functie de meseria pe care vrei sa o practici - pentru ca-ti place, sau pentru ca stii ca o sa-ti gasesti un loc de munca bun, sau pentru ca sunt salarii mari in acel domeniu, sau pentru ca vrei sa pleci in strainatate etc. Daca-ti spun cat e de tare sa inveti la o anumita facultate, dar nu-ti foloseste la nimic sa o faci, nu-ti gasesti nimic unde sa te angajezi dupa ce termini sau gasesti ceva cu un salariu vai de el crezi ca ti-ar folosi la ceva? Deci gandeste-te ce ai vrea sa faci in viata, ce ti-ar placea, ce te vezi tu facand zi de zi timp de vreo 50 de ani, pana iesi la pensie, si asta te va ajuta mai mult. Daca ai 2-3 directii preferate si nu stii ce sa alegi atunci am putea sa-ti dam o parere.

| InfinityIsTheLimit a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie..eu ma gandeam la asistenta medicala generala(ma gandesc ca e mai usor sa imi gasesc de munca dupa) sau kinetoterapie..doar ca nu stiu cate posibilitati o sa am sa lucrez in domeniu..nu stiu daca se cere.