| alexRE a întrebat:

Salut tuturor! Am o dilema care ma macina destul de rau... sad
Deci cam asa degurg lucrurile:
De vreo 2 zile lucrez (primul meu job) la un copy center de asta, care face xerox, materiale publicitare, tricouri, cani personalizate si altele...
nu stiu ce sa fac, sa raman, sa nu raman... pfff, toti sunt dispusi sa ma ajute acolo si au rabdare cu mine din cate am vazut, dar pur si simplu nu ma simt in largul meu, ma consider personal in plus, mi-e frica constant sa nu o dau in bara, sa nu gresesc sau sa-i dejamagesc pe colegii cu mai multa experinta.
Mai rau am dezvolat pe langa anxietatea asta si o depresie oribila. As renunta dar sunt constient in acelasi timp in ce tara traim, daca dau cu piciorul la ocazia asta, dumnezeu mai stie cand mai "pup" eu alt job.
Si e greu pentru ca intre timp trebuie sa invat pentru admitere la master (marketing) si CorelDraw pentru job in special.Chiar daca stiu photoshop la perfectie, la cel din urma mentionat sunt varza...
Voi ce ziceti? Sincer? sad Sa raman sau nu?

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ramai,fiindca ai o munca interesanta si creativa.Pe masura ce trece timpul vei dobandi mai multa incredere in tine.Multi te invidiaza pentru munca asta.

| mont a răspuns:

Eu zic sa ramai, cel putin o vreme pana ajungi sa vezi mai bine despre ce e vorba la acest job. Oricum nu prea exista vreun job ideal, toate au dezavantaje, majoritatea se bucura ca au daca au un job, indiferent care ar fi acesta.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Fiind primul tau job, e esential sa ramai. Nimanui nu-i e usor, cu atat la primul job, si la nici nu curge miere si lapte peste tot. Primele joburi, oricat de oribile ar fi, iti dezvolta caracterul si te face sa intelegi care e treaba asta cu munca... placuta, neplacuta, cum a fi ea. E normal sa ai anxietate care apoi cade in depresie, dar asta pentru ca nu esti obisnuita cu stresul. Orice program de grafica il inveti usor din tutoriale pe youtube sua unde vrei. Faci in fiecare zi cateva, si ce inveti nu mai uiti toata viata, si nu se stie cand iti va folosi.

| Cat a răspuns:

Buna, Alex!

Iata cum se vad lucrurile de la mine: esti intr-un context nou, care nu e tocmai in zona ta de confort, esti nevoit sa recunosti frecvent ca inca nu esti suficient de priceput si e posibil ca ceilalti colegi sa iti trezeasca un sentiment de inferioritate.
Toate aceste aspecte sunt absolut normale cand demarezi un nou proiect, dar sunt, pe buna dreptate, ingreunate de anxietate.
Chiar si asa, ai o multitudine de elemente la dispozitia ta, care te pot ajuta sa gestionezi corect situatia. Un prim aspect care te-ar putea ajuta sa iti dai tu seama personal daca are sau nu rost sa ramai acolo e sa faci ceva in legatura cu anxietatea ta.
O cautare pe Google o sa te ajute sa descoperi o sumedenie de exercitii, iar tu poti alege ce ti se potriveste tie cel mai bine. Daca esti dispus sa dai meditatiei o sansa, exista o aplicatie mobila numita Headspace la care ai putea sa apelezi in pauzele tale de masa, ca sa te linistesti cand ti se pare ca zgomotul din mintea ta e prea puternic. Daca meditatia nu e ceva ce te tenteaza, incearca un exercitiu de tipul urmator: fa un tabel cu urmatoarele coloane - data, eveniment, sentimentele tale legate de eveniment, scenariile negative legate de eveniment de care ti-e teama, contra-argumente pentru scenariile negative. Asta inseamna ceva de tipul: 18 iulie - Nu am facut copii xerox suficient de rapid - M-am simtit nedemn de a fi parte din aceasta echipa - Cei din jurul meu isi vor da seama ca le sunt inferior si ma vor pedepsi pentru asta / Vor presupune ca asa vor fi lucrurile intotdeauna si trebuie sa se obisnuiasca cu incompetenta mea / Voi fi concediat - Pot sa invat / Ma bucur de ajutorul celor din jur / Nu pot fi concediat pentru o greseala minora.

Desi acest exercitiu poate parea banal, beneficiile lui legate de faptul ca te ajuta sa iti constientizezi fricile (oricat de irationale ti s-ar parea dupa ce le vezi scrise) si sa tii un soi de evidenta a lor in timp. Poti sa revii la ele, sa mergi mai in profunzime si sa incerci sa iti dai seama de ce cei din jur trezesc asemenea reactii in tine si ce ai putea sa faci ca sa iti fie tie mai bine cu tine.

Fa exercitiul cu completarea tabelului cat mai aproape de episodul anxios, pentru a putea vedea exact ce se intampla in mintea ta. Dupa o vreme, gandurile exagerate se filtreaza singure, tu nu mai esti dispus sa le reactualizezi, dar pot foarte usor sa reapara la urmatorul eveniment negativ si sa castige din ce in ce mai multa forta.

Ai un pic de rabdare si intelegere fata de tine. Da, este dificil sa orice job atunci cand te chinuie anxietatea, dar ea poate fi controlata, iar starea ta se poate imbunatati, astfel incat sa nu ajunga sa iti dicteze raspunsul la intrebarea "Stau sau plec?". In plus, poate nu ar trebui sa te grabesti cu tragerea concluziei legate de faptul ca esti in depresie. Din pacate, anxietatea are puterea aceasta de a face totul sa para sufocant, dar depresia e un capitol mult mai serios la care iti doresc sa nu ajungi.

Citeste mai multe despre anxietate, cauta online ce a functionat pentru altii (poti gasi o comunitate destul de interesanta pe www.reddit.com/r/anxiety) si ai grija de tine. Si la editura Trei exista volume care te pot ajuta sa intelegi mai bine aceasta situatie din punct de vedere psihologic.

Mult succes si-ti doresc sa fii bine!

| timeOUT a răspuns:

Asa este la inceput, dar cu timpul o sa iti treaca, si nu o sa mai fii asa crispat. happy

| tsal24 a răspuns:

Esti bun la photoshop? Fa-te freelancer.