| Enake a întrebat:

Salut tuturor! Am o intrebare.Pe ce materie trebuie sa ma bazez daca vreau sa ma fac arhitect sau actor.Stiu ca am o varsta frageda, fac 13 ani anul acesta,dar mi-as dori sa fiu actor,sa incep usor,ceva gen intr-un serial Violetta,dar fara voce deoarece nu prea am,recunosc,sau Pariu cu Viata,Nini, din astea, mai ales sa imi fac prieteni.Sau arhitect.Cel mai bun raspuns funda!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Actor :
Pentru inceput ar trebui sa mergi sa faci cateva cursuri de teatru. Depinde de oras, aceste cursuri se pot gasi la Palatul Copiilor.
Vei face parte dintr-o trupa, spectacole, etc.
Iti va fi de mare folos, eventual, daca chiar esti talentat vei fi si observat de cineva, lucru care iti poate asigura viitorul.
Daca esti sigur ca vrei sa devii actor, poti opta pentru un Liceu de arte, sectia actorie.
Dar, inainte, documenteaza-te ce inseamna sa fii actor, eventual ia legatura cu unul. ( Andrei Aradits, un actor destul de cunoscut, iti poate fi de folos ).
Continui apoi cu Facultatea de Actorie I.L.Caragiale Bucuresti.
Insa, un actor nu joaca direct in filme. Se incepe usor, piese de teatru, reclame, apoi ajungi sa joci in filme.
Insa cariera de actor nu este atat de favorabila la noi in tara. Doar 2, 3 din absolventii Facultatii, pe an, ajung sa profeseze cu adevarat. Restul stau pe tusa.
Arhitect :
O meserie grea, intr-adevar. Poti opta pentru Liceul de arte, sectia arhitectura sau pentru un liceu cu profil mate-info. Facultatea de arhitectura si gata.
Dar si aceasta meserie presupune multa munca, multi bani si mult timp.
Pe parcursul liceului ( daca mergi pe mate-info) si vrei sa devii arhitect incearca sa lucrezi practic.
Bafta!

1 răspuns:
| LittleMinnie a răspuns:

Pai daca vrei sa devi actor ar trebui sa mergi la cursuri de actorie si la liceu sa mergi pe actorie happy si apoi facultatea de actorie happy. daca vrei la arhitectura trebuie sa fi prieten bun cu desenul, matematica (algebra/geometrie mai mult), daca vrei sa o iei in serios si cu arhitectura te poti duce la un liceu de arta unde sa dai proba vocationala pentru arhitectura si apoi facultatea de arhitectura si design happy sper ca te-am ajutat. succes happy