| andreyiu a întrebat:

Salut tuturor. As dori sa stiu daca diploma de instructor de fitness, pe care am obținut-o în Anglia, în centrul de învățământ Cornwall College, cu sigla YMCA AWARDS, este recunoscută de către federația română de culturism si fitness. (?) Sau unde sa merg cu ea sa aflu daca este sau nu.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Shooterman a răspuns:

Ministerul Educației Naționale - prin Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor (CNRED) - evaluează și recunoaște actele de studii deținute de cetățenii Uniunii Europene, ai Spațiului Economic European și din Confederația Elvețiană, membrii de familie ai acestora, precum și beneficiari de o formă de protecție internațională, în vederea continuării studiilor în România, precum și a celor deținute de cetățenii din statele non-UE, în vederea accesului pe piața forței de muncă din România.

Evaluarea și recunoașterea studiilor/diplomelor obținute în străinătate se fac prin comparație cu sistemul educațional din România, în vederea stabilirii nivelului/domeniului și/sau specializării.
Sper sa te ajute.ciao