| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.As vrea sa imi spuneti cum vi se pare voua invatamantul romanesc.Eu sunt de parere ca e foarte foarte prost si asta pentru ca avem foarte multe materii care nu o sa ne foloseasca niciodata si pe mine zic eu nu fac decat se ma incurce.Iar daca printre voi este cineva care a avut numai 10 in scoala liceu si facultate si a devenit milionar desi nu cred poate sa ma injure cat vrea, de astfel de raspunsuri ma doare in umbra.Astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| asasaasa a răspuns:

Invatamantul actul isi are orignille de prin sec 19 promovat special pentru a invata oamenii strictul necesar pentru a se putea descurca in epoca revolutiei industriale, invatamantul isi are originile in Prusia si e special conceput pentru a manipula si indoctrina nu iti ofera nici un fel de libertate nu ai drept sa alegi sa faci ce ti place, e facut pentru a indobitoci--http://www.youtube.com/watch?v=CaUbSwkcHz4
http://www.youtube.com/watch?v=WGL8FEMc378
http://www.youtube.com/watch?v=RIva2she5HQ&NR=1&feature=endscreen

11 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Asa credeam si eu dar m-am inselat: te ajuta! Te ajuta sa ajungi la BAC si sa-l iei cu nota mare. Abia dupa aceea poti alege sa inveti (aprox.) doar ce-ti place. Pana atunci e o mare nebunie si trebuie sa induri asa, sa inveti numere imaginare si organizarea cetelor ingeresti. Asta e. Fa greva.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Deși nu sunt nici milionar și nici n-am avut zece pe linie, te rog să-mi dai voie să te contrazic.
Părerea mea personală este că nicio materie nu este inutilă.
Întotdeauna în cursul vieții te vei lovi de probleme care se resolvă de la sine dacă ai ascultat cât de cât la școală.
Botanica-
Ești într-o pădure deasă și nu-ți mai aduci aminte pe unde este ieșirea ci doar vag că ar fi spre sud. Cum găsești tu sudul într-o pădure plină de copaci si arbuști dacă n-ai învățat la botanică mușchii și lichenii?
2- Faci o excursie in deșertul american pe urmele indienilor apași si și se strică mașina. Dezhidratrea este prima cauză mortală a unui turist în deșert. dacă n-ai fost atent la lecșie, nu vei ști că orice cactus este o sursă de apă
3 Mori de foame, dar în pădure sunt o mulțime de ciuperci. Mai ții minte caracteristicele ciupercilor otrăvitoare?
4 E frig, vrei să faci focul, dar dacă n-ai fost atent la lecția de istorie, habar n-ai cum se freacă două lemne și cum se pune iasca sa ia foc.
Și în mod sigur nu ai citit Insula misterioasă a lui Jules Verne în care descrie cum să faci focul cu un ceas de mână.
Joci cărți cu prietenii. Cel care a fost atent la matematică are șansele mult mai mari de câștig.
Mă opresc aici, dar dacă mai vrei exemple sunt cu miile

| lo a răspuns (pentru atoatestiitoarea):

Ai dreptate si nu doresc sa te contrazic, doar ca materia nerecapitulata se uita cu timpul mai ales cand la baza nu exista niciun exemplu practic. Teoria este multa si nesintetizata, profesorii se pierd in siruri de cuvinte care la un moment dat devin plictisitoare atat pentru ei ca profesori cat si pentru elevi.Motivatiile sunt putine si interesul scazut pentru carte chiar daca lucrurile care se pot invata sunt interesante, fundamentale si primordiale.

Răspuns utilizator avertizat
| zHeArTz a răspuns:

Intr-adevar, o mare prostie.
Degeaba comentam noi aici, tot asa ramane, va trebui sa ne adaptam.

| asasaasa a răspuns (pentru zHeArTz):

Din contra va trebui sa nu mai stam ca oitele si sa incepem sa revolutionam societatea in care traim!

| zHeArTz a răspuns (pentru asasaasa):

Nu ai cu cine. De aceea spun ca va trebui sa ne adaptam.
O revolutie adevarata nu inseamna 1000-5000 de oameni ci o tara intreaga.

| asasaasa a răspuns (pentru zHeArTz):

Nu ma refer la genul ala de revolutie ci o revolutie a schimbarii modului de gandire, a atitudinii si a implicarii

| zHeArTz a răspuns (pentru asasaasa):

Fara fapte nu schimbam nimic. Modul de gandire in mare parte este acelasi (materie multa, grea, inutila etc.), cu atitudinea si implicarea stam mai prost.

| Lady21 a răspuns:

Sunt de aceeasi parare cu tine cand o sa folosim noi in viata 200000x4400000[(50:40000000)] :600x10000 +1056044 [555550000] etc? Funda?

| AlaDeColo a răspuns:

Mie mi se pare ca este destul de bun pentru ca aici, in tara se invata mai bine decat in alte tari renumite cum ar fi Anglia. Eu am fost acolo si invatamantul este mai prost decat la noi in tara, parerea mea!