| DDUCKX a întrebat:

Salut tuturor! Cum pot sa ajung profesor de liceu? Si ce trebuie sa studiez in timpul facultatii?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Prof de ce fel vrei să fii?

| Lioana a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea corespunzatoare materiei pe care vrei sa o predai ca profesor. De exemplu daca vrei sa fii profesor de geografie faci facultatea de geografie. In acea facultate vei studia tot ce tine de geografie plus alte cateva materii auxiliare.

| Tony998 a răspuns:

Facultatea o faci normal. O sa faci si niste cursuri de psihopedagogie ca sa poti preda(oferite gratuit de orice facultate). Dupa trebuie mai intai sa fii profesor de gimnaziu. La dorinta ta, o sa dai un examen pentru a arata ca poti preda in invatamantul superior din treapta inferioara(liceu). Si voila, vei preda la liceu

| Rainbow757 a răspuns:

Depinde de materia pe care vrei sa o predai. Daca vrei sa predai romana te duci la fac litere la universitate, pentru matematica la universitate la facultatea de matematica, etc.