| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor internautilor.

Poate cineva sa-mi spuna un link unde gasesc un website care ofera informatii cat se poate de detaliate despre ceea ce presupune munca RECEPTIONERILOR DE HOTEL?

Stiu ca exista institutii care ofera astfel de cursuri - chiar am primit reclama prin e-mail, DAR, se fac in Bucuresti, iar eu locuiesc in Oradea. (Nu am cunostinte in capitala si nici bani pentru a plati cazarea la motele/ pensiuni pe durata cursului).

M-am gandit la EUROCOR, am accesat site-ul lor, DAR, nu scrie nimic despre tematica cursului. In plus, scrie ca are 10 module, si nu stiu daca se pot trimite toate modulele simultan - caci, daca ar trimite cate un modul in fecare luna, ar dura enorm de mult timp - as pierde sansa de a incepe munca in domeniu, in cursul acestei veri.

A facut cineva cursul de receptioner la Eurocor? Daca da, merita investitia, sau imi sugerati sa apelez la alte cursuri
online? Problema este ca nu prea cunosc - pot doar sa dau o cautare de cursuri online pe Google.

Am rasfoit deja TUTORIALUL FIDELIO versiunea 8, dar, acesta este doar pentru rezervari de camere. NU SCRIE NIMIC DESPRE CUM SE FACE INREGISTRAREA CARDURILOR CLIENTILOR, CUM SE DECONTEAZA de pe card SUMA DATORATA HOTELULUI CAND SE ALEGE CA MOD DE PLATA CARDUL, (desi exista niste pagini despre efectuare plati), nici nu are nimic despre " efectuarea de operatii specifice pentru sosirea si plecarea clientilor," (poate exista si altceva in afara de check in si check out).

Am lucrat ca receptionera secunda intr-un hotel, dar responsabilitatile mele erau de a lua actele turistilor la sosire, a le da cheile camerelor, a pune in plicuri facturile produselor cumparate de turisti, a vinde carti postale, timbre si sounvenir-uri, a lipi afise in hotel, a duce cartile postale in oras, a servi turistii cu bomboane, a raspunde la telefon, a face curat in zona receptiei si a ma ocupa de ziarele, cartile hotelului, si a prelua reclamatiile turistilor.

De cate ori colega mea lucra la computer si-i ziceam si ei si fostei sefe ca vreau sa INVAT si eu, mi se raspundea de fiecare data, ca " aceea este datoria colegei mele." Deci, NU AM AVUT SANSA SA INVAT CHIAR NIMIC din sarcinile serioase ale unei receptionere.

Am urmarit pe website-ul www.icephotelschool.com/cursuri/receptioner-de-hotel care sunt subiectele acoperite la curs (care se face in Bucuresti), si le-am cautat si pe GOOGLE, dar FARA REZULTATE.

Daca aveti cursuri de acest fel / sau fisiere care sa cuprinda detalii despre sarcinile serioase ale unui receptioner de hotel, si mi le-ati PUTEA TRIMITE PRIN E-MAIL, as putea sa va trimit IN SCHIMB la randul meu alte feluri de informatii (exemplu: despre slabire, nutritie, tutoriale ale mai multor programe pentru computer, etc).

Propun sa facem schimb de informatii. Adresa mea de e-mail este: english.german.teacher@gmail.com

Astept raspuns si DAU FUNDA.


Va multumesc anticipat,
Elena

Răspuns Câştigător
| ElenaSt2011 explică (pentru youmail):

Salut si MULTUMESC MULT pentru raspuns. Este singurul raspuns primit la aceasta intrebare pusa de mine.
Am accesat deja website-urile acestea, si urmeaza sa sun pentru a primi mai multe detalii. Din pacate, aceste cursuri nu se tin in Oradea (orasul meu natal), dar exista in Cluj (judetul vecin).
Ramane sa fac cercetari, pana voi gasi o firma care face aceste cursuri in orasul meu, Oradea.
MULTUMESC din SUFLET pentru link-urile trimise si pentru dorinta de a ma ajuta.

Iti doresc o saptamana placuta.

1 răspuns: