| mititelumarius a întrebat:

Salut tuturor. Ma numesc Marius, am 23 de ani si sunt din jud. Vaslui. Am absolvit liceul cu specializarea Tehnician Transporturi si am urmat 2 cursuri (Competente Digitale absolvit cu 10, respectiv Operator Introducere, Validare si Prelucrare Date absolvit cu 9, 50). Momentan nu mi-am gasit nimic de lucru si nu am alternative in orasul meu. Referitor la examenul de bacalaureat, mi se pare prea dificil si nu sunt in stare sa il dau. Am pierdut multe lucruri din matematica si e imposibil sa o iau de la zero. Ce ma sfatuiti? Jignirile nu le iau in considerare!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Orice persoana fara venit sau fara un loc de munca se poate inscrie la AJOFM ca "persoana aflata in cautarea unui loc de munca"(somer neindemnizat). In aceasta calitate, poti beneficia gratuit de alte cursuri de calificare decat cele pe care ti le-ai ales.Nu ma abtin sa nu-ti spun ca ai fost total neinspirat cand ai ales ce ai ales! De data aceasta, fa bine si alege un curs serios, de lunga durata si multa practica ( unele cursuri au o durata de maxim 9 luni, in functie de complexitatea meseriei respective).
Inainte de alegerea viitoarei meserii/ocupatii, te sfatuiesc sa dai un ochi prin ofertele de locuri de munca, respectiv care sunt cele mai cerute meserii pe piata muncii din zona ta, din Ro sau din strainatate---ofertele le poti gasi la AJOFM, in presa locala, pe portaluri precum Eures(https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=job&lang=ro&catId=482), Tjobs, bestjobs si altele.

Alta alternativa, dar contra cost, ar fi o scoala postliceala --- cele mai numeroase sunt cele sanitare( vezi un articol din presa online locala:http://invaslui.ro/2014/07/28/germania-taramul-fagaduintei/)

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa-ti gasesti o munca atat de pretentioasa ca operator calculator sau introducere date fara bacalaureat. E decizia ta sa nu-l dai, nu trebuie sa te judece nimeni, dar trebuie sa faci niste cursuri de calificare in niste munci mai potrivite, genul lacatus, tamplar, sau crescator de animale, munci la care nu ai nevoie de cunostinte teoretice, ci doar de putere de munca si harnicie.
Nu ai cum sa te abgajezi functionar la birou fara bac, este o raspundere prea mare si dificultatea muncii depaseste mult nivelul matematicii de bac, trebuie sa gasesti ceva mai potrivit aptitudinilor si deprinderilor tale. Mi se pare o pierdere de timp sa fii indrumat spre cursuri de genul asta, cred ca ar trebui ca cei de la agentia de ocupare a fortei de munca ar trebui sa te indrume spre o meserie mai putin pretentioasa.