| Ewals a întrebat:

Salut tuturor, merita sa faci școală de sudor electric mig mag și autogen?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca merita, daca vrei sa te faci sudor!

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Merita din plin. E considerată una din meseriile nobile, adică văzută printre cele mai bune. Daca ajungi sudor autorizat, sudura ta va avea "semnătura", vei răspunde pentru ea, dar și plata va fi pe măsură.
Un sudor pe autogen, într-un atelier auto poate cistiga mai bine ca un director de firma.
In plus, daca nu ai de lucru, poți face lucrări în particular (garduri, de exemplu), deci nu vei soma. Și, cu un aparat luat pentru casa, daca stai la casa, te va ajuta la unele treburi.
Eu am vrut sa fiu strungar in liceu. La profesionala, desi am specificat că vreau la clasa de strungari, dar, pentru că erau prea multi, am fost pus împreună cu alții la clasa de sudori. Nu puteai pe vremea comuniștilor sa comentezi ceva. Mi-a părut rău atunci, dar m-am bucurat pe urma. A fost mult mai avantajos.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este una dintre cele mai bine platite meserii si aici, si in strainatate. Eu zic: merita!

| Frank51 a răspuns:

Da, este o munca faina daca iti place, si eu am sudat cu argon, cred ca tig wig ii zice, si este o munca usoara si bine platita. Ca si dezavantaje faptul ca inhalezi gaze, te mai arzi, etc.

| Ewals explică (pentru Frank51):

Da fumul și gazele singurul dezavantaj pentru sănătatea omului!

| Aditu94 a răspuns:

Da merita 100%, in ziua de azi un sudor, un lacatursi, un electrician este raritate, se plateste foarte bine aceste meserii, iar meseriasii sunt tot mai putini, caci multi vor munca de birou.