| Krystina0xd a întrebat:

Salut tuturor! happy... Vreau sa iau neaparat lectii de canto dar nu am curaj...imi puteti spune cam ce se intampla. cel putin prima data cand mergi? Dau funda 100% pentru cel mai bun raspuns! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AnnLy a răspuns:

Buna...Pai cand te duci la kanto, daca vei avea profesor sau profesoara asta nu conteaza, iti va spune sa canti ceva ce stii tu sau iti va da un cantec scris pe ceva.Nu e chiar asa de greu si nimeni nu va rade de tine.Si profesorul/profesoara te incurajeaza si e alaturi de tine deci nu-ti face grij! Iar dupa aceea stii si tu vei face ore la programul stabilie acolo si vei canta multe melodii si vei invata sa canti si mai bine. o sa-ti place vei vedea! mult succes! funda?

7 răspunsuri:
| DWDT a răspuns:

Pai prima data cand mergi proful/profa iti va testa vocea, te va intreba de genul muzical pe care il preferi, te va pune sa faci vocalize si cam atat. conteaza si daca canti la un instrument, pentru ca, dupa un timp, te va putea pune sa canti la amandoua. Hope I Helped. funda? big grin

| naitreaba a răspuns:

Vei face niste exercitii vocale, apoi dupa cateva ore te va pune sa canti niste versuri, si peste ceva vreme un cantec intreg.

| de_Muzica_Clubul_1989 a răspuns:

Vei incepe cu o ora de testare, dupa care iti vei dezvolta vocea prin vocalize, exercitii de respiratie, exercitii de dictie. Dupa aceea, vei alege piese impreuna cu profesoara si veti incepe sa studiati fiecare pasaj pana atingi sunetele corecte.
ClubuldeMuzica.ro ofera lectii de CANTO si este deschis tuturor persoanelor, indiferent de varsta sau de nivel. Locatia este eleganta, profesorii sunt experimentati, deschisi la orice gen muzical si aveti BONUS cursuri de teoria muzicii si istoria muzicii.
Prima lectie este GRATUITA!

Pt mai multe detalii: http://www.clubuldemuzica.ro/
Inscrierile se fac telefonic la nr de tel: 0736 577 110

| Melania2421 a răspuns (pentru de_Muzica_Clubul_1989):

Bună. Și eu ma gândesc sa iau lecții de canto. Am 14 ani și nu am avut vreo legătura cu muzica pana acum. Nu stau departe de aceasta școala.Nu am curaj și nu stiu dacă voi avea timp.Este greu? pot lua lecții de canto și sa studiez și la un liceu bun precum Șincai? Programul e încărcat. lecții se pot lua și sâmbătă?

| adryan_2601 a răspuns:

Buna, de l-ai inceput iti spun ca nu va fi atat de usor, de exemplu eu fac canto la scoala de muzica a crinei mardaqre, si mai intai a trebuit sa trec de o auditie, apoi incepand de la prima ora de canto: daca nu ai facut niciodata in viata ta muzica o sa incepeti cu respiratie, tot felul de exercitii, apoi dupa cateva ore de respiratie veti trece la vocalize, la fel cu tot felul de combinatii de cuvinte,(pe care trebui sa le canti corect, adica mai sus mai jos, semitonuri, etc.) apoi dupa catevaore de vocalize profesorul/soara va incerca sa vada daca iei intr-adevar notele cum trebuie, prin note simple, el iti canta o nota la pian sau la alt instrument si tu trei so canti cu vocea(asta depinde de urechea muzicala, daca o ai) apoi veti trece la vocalize din ce in ce mai grele, si usor, usor dupa cateva luni bune, sa cantati, cate-o strofa, apoi cantece intregi, insa la un cantec pentru a iesi perfect se lucreaza cateva luni bune(ma rog depinde si cate ore faci pe saptamana, 1, 2 sau 3, eu fac una pe saptamana) si cum am zis la imceput nu va fi foarte usor, cand o sa ajungeti la vocalize, o sa pleci acasa cu dureri in gat. in sfarsot, sper ca nu te-am descurajat, ci din contra ca te-am convins sa faci canto, deoarece rezultatele vor fi pe masura muncii! Pate fericit in continuare. P. S. SI VEI VEDEA O GRAMADA DE VEDETEwinking.

| Krystina0xd explică (pentru adryan_2601):

Adyran_2601 Multumesc foarte mult pentru sfaturile tale. Sa stii ca m-au incurajat laughing...multumesc din nou si succes si tie la canto. Paste Fericit! happy