| Romcik a întrebat:

Salut tuturor! Vreau să-mi propuneti un colegiu cu profil economic cu o atitudine bună şi serioasă faţă de învăţătură din Iaşi. mersi.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

La noi programa e aceeasi la liceele si colegiile care au acelasi profil ( colegiile au mai mult prestigiu, nu insa totdeauna justificat)
Se face practica destula si pe parcurul anului si la sfirsit la toate.
Daca vrei profil economic( contabilitate, comert sau administratie), ar fi Colegiul economic nr. 1.
Daca vrei sa te axezi pe latura practica, alege Liceul Economic de Turism nr.3 care are o baza, laboratoare foarte bine puse la punct, mai ales pentru alimentatie publica si turism ( au si ei specilizare comert si contabilitate dar secundar).
Oricum, de ocolit Economic nr.2 - Virgiul Madgearu ( acolo sint elevii foarte, foarte slabi).

10 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Colegiu adica liceu? Iti recomand Economic nr.1 de pe strada Sararie.
Dintre cele 3 de profil din Iasi e cel mai bine cotat.

| Romcik explică (pentru michelia):

Eu sunt din Moldova(Basaabia), dupa clasa a 9-a caut un colegiu. Nu stiu cum in Romania, dar la noi principala diferenta dintre colegiu si liceu e ca la colegiu mai faci si practica si absolventii colegiilor sunt mai intribuintati la un post de lucru decit cei de la liceu.Deci te intreb: are vreo diferenta la voi colegiul de liceu si daca are, cum sta cu practica?

| Romcik explică (pentru michelia):

Ok, mersi)

| Romcik explică (pentru michelia):

Dar nu stii cum sta la aceste colegii cu finantele, auditul si sistemul bancar- sau de la inceput informatie generala?

| michelia a răspuns (pentru Romcik):

Nu inteleg intrebarea. Audit, finante?! Fii mai clar.
p.s. Daca ma intrebi pe mine ceva, raspunde in casuta unde am raspuns eu, altfel nu vad la notificare.

| Romcik explică (pentru michelia):

Eu doresc sa-mi fac cariera in sistemul financiar si cel bancar. Nu stii care dintre aceste colegii ma vor satisface mai mult?

| michelia a răspuns (pentru Romcik):

Daca vrei o cariera serioasa nu te limitezi la liceu/colegiu. Urmezi sigur facultatea mai departe. Ori pentru facultate nu trebuie neaparat sa fi facut liceul economic, poti sa faci si un liceu/colegiu) cu profil real, de matematica-fizica ( care este insa mult mai greu de urmat).
Daca vrei totusi sa fii familiarizat de dinainte cu domeniul finante- banci, atunci alegi Colegiul Economic nr.1.

| Romcik explică (pentru michelia):

Pai asta-i sigur, dar la colegiu e posibil sa faci masterat si poate sa cistigi ceva?

| michelia a răspuns (pentru Romcik):

Nici vorba, cu liceul/colegiul obtii o calificare de contabil si atit. Masterat se face la facultate. Poti sa te angajezi doar cu liceul/colegiul intr-o firma sau chiar intr-o banca, dar pe un post mic, de executie. Nu vei avea un post important doar cu liceul/colegiul absolvit.
Daca mai ai intrebari lasa-le aici si-ti raspund miine. Acum ies de pe TPU.
bafta!

| Romcik explică (pentru michelia):

Dar practica?

| michelia a răspuns (pentru Romcik):

La noi programa e aceeasi la liceele si colegiile care au acelasi profil ( colegiile au mai mult prestigiu, nu insa totdeauna justificat)
Se face practica destula si pe parcurul anului si la sfirsit la toate.
Daca vrei profil economic( contabilitate, comert sau administratie), ar fi Colegiul economic nr. 1.
Daca vrei sa te axezi pe latura practica, alege Liceul Economic de Turism nr.3 care are o baza, laboratoare foarte bine puse la punct, mai ales pentru alimentatie publica si turism ( au si ei specilizare comert si contabilitate dar secundar).
Oricum, de ocolit Economic nr.2 - Virgiul Madgearu ( acolo sint elevii foarte, foarte slabi).