| anonim_4396 a întrebat:

Unde as putea merge la muncă în străinătate? Aș vrea ceva mai ușor, fără studii superioare sau limbă și dacă este cazare gratis.
Aș vrea pe perioadă lungă chiar și pe iarnă, să stau de exemplu chiar și 2 ani.

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fara studii, usor, moca si pe bani multi, nu?
Vezi si tu, poate vreun trib din Africa e in cautare de sef. Alb fiind, ai avea sanse. Poate sunt si canibali, ca aia sunt draguti tare!

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, fara limbi straine doar in romanica noastra te poti descurca.
Iar aici, te poti angaja la un hotel, ca menajer.
Cazare poti negocia, daca au camera libera.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu neapărat, dintre românii care au plecat cu avioanele in Germania la sparanghel cati credeți ca stiu limba germana?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste inca de 5 ori intrebarea!

Culesul de sparanghel nu este munca usoara!
El a spus: "Aș vrea ceva mai ușor" tongue

| darrio2007 a răspuns:

Sunt unii pe acolo care te platesc si fara sa muncesti. Si cazare gratis. Ba iti mai aduce si cate o fetita.

| Violleta2022 a răspuns:

In situatia actuala: nicaieri!
Toate granitele sunt blocate, nu se mai primesc straini la munca, nu se mai accepta contracte noi samd.
Cauta-ti ceva de munca prin tara, pana se va redresa lumea, dupa pandemia asta.

| sierra1 a răspuns:

"muncă în străinătate? Aș vrea ceva mai ușor, fără studii superioare sau limbă, și dacă este cazare gratis"

doar pe centură pe undeva: Italia, franța,...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceva ușor. cazare gratis, câini cu colaci în coadă, țara în care curge lapte și miere.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pe bucati, daca esti sanatos. Un rinichi azi, o cornee miine...

| anonimg a răspuns:

Recomand plecarea în străinătate doar prin forțele de muncă. Te duci la forțele de muncă din judetul tău, și acolo sunt afișate ofertele de muncă atât din țară cât și din străinătate.
Ce nu este prin forțele de muncă (ITM) este țeapă.

| Eireann a răspuns:

Daca au munca usoara, fara studii si cu cazare gratis de obicei reusesc sa angajeze localnici care stiu si limba pe deasupra.

| viavo a răspuns:

Salut! E cam complicat, ai putea sa treci granita daca un patron din strainatate ar completa un formular in care sa specifice faptul ca te angajeaza. Problema este ca trebuie sa ai pe cineva in afara care sa vorbeasca cu acel patron. Sunt multe firme de recrutare in Romania, dar nu toate sunt de incredere.

| viavo a răspuns:

In multe fabrici nu ai nevoie de o diploma pentru un salar de 1300 de euro si la o firma de curatenie si servicii nu ai nevoie de o diploma.