| PVAAVU a întrebat:

Salut. Unde găsesc un analist de piața muncii? Vreau să știu ce șanse am să găsesc post de chimist cu licența în farmacie. Sau și un elm (expert în legislația muncii) îmi poate spune asta?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe TPU nu vei gasi

| johnnny123 a răspuns:

Analiștii de piața muncii se ocupă cu viziuni și fenomene de ansamblu, nu cu situații punctuale. Nu o să stea niciunul să-ți spună ție "ce șanse ai să-ți găsești un post de chimist", pentru că nu ăsta e jobul lor.

În plus, din moment ce spui că ești licențiat în farmacie, rezultă că ai avut deja un contact substanțial cu domeniul și prin urmare ai avut acces la niște surse avizate. Dar în loc să apelezi la aceste surse, tu repeți de doi ani întrebarea asta pe TPU.

| PVAAVU explică (pentru johnnny123):

Nu sunt licențiat încă.

| PVAAVU explică (pentru johnnny123):

Încă ceva. La noi la facultate nu prea se vorbește despre laborator. Avem curs de orientare în carieră unde aduce experți din diverse domenii. A adus din mai multe dar numai din laborator nu. La limbi străine nu facem termeni de laborator, doar termeni farmaceutici și medicali.

| johnnny123 a răspuns (pentru PVAAVU):

Păi cât mai ține facultatea aia? Că acum doi ani ziceai că ești în anul 4... De atunci până acum tot nu ai reușit să descoperi unde și cum te poți angaja? Până la pensie poate de dumirești.

| PVAAVU explică (pentru johnnny123):

Mane, bine zici. Facultatea ține 5 ani. Problema mea nu e că nu știu ce să fac. Termin farmacia și după aceea lucrez în domeniu o vreme. După aceea văd dacă mă întorc la universitate. Am câteva opțiuni. Problema mea e că nu știu ce face farmacistul în laborator și de ce nu se vorbește prea mult despre asta. Să știi că am consultat un expert în legislația muncii (o ELMă) și mi-a clarificat cum stă treaba cu angajarea, competențele, angajarea la stat și la privat.