| Ana_3602 a întrebat:

Urmeaza sa incep clasa a 12a si inca nu ma pot hotara la ce facultate sa merg.Sunt la profil mate-info intesinv engleza, insa nu pot spune ca sunt foarte buna pe profil real.Nu am o materie care sa imi placa in mod deosebit.Ma descurc cam la toate.As fi vrut sa dau la arhitectura, insa nu am pregatirea necesara (ore de desen tehnic). Se poate intra si fara? Si de medicina mi-e frica, in sensul ca ma ingrozesc cand aud de 9 ani de studiu... O sa merg oricum in Danemarca sau in Germania.Si as vrea sa stiu cam ce pareri aveti. Unde as putea sa merg?

Răspuns Câştigător
| CristiPavel a răspuns:

Mergi acolo unde iti place cel mai mult.

Fa ceea ce iti place sa faci si vei face mult. Fa mult si vei face bine. Fa bine si vei fi bine platita.

Cauta ceva care te pasioneaza. Uite de exemplu pe mine ma pasioneaza psihologia, desi am terminat mate-info, sunt proaspat student la psiho, si am inceput sa-mi cultiv pasiunea pentru psihologie citind carti, aplicand cele invatate, si apoi am fructificat cunostiintele printr-un blog de dezvoltare personala, www.castigatimp.com

Te indrum sa urmaresti ceea ce iti place si sa te indrepti in acea directie.

Ce activitati le faci si simti ca timpul zboara, parca te pierzi in ele si nu te plictisesti?

Ce iti starneste cel mai des interesul si te preocupa de multa vreme?

Raspunsul la aceste intrebari ti-ar putea forma o imagine despre ceea ce te pasioneaza.

5 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Bravo iata o tinara increzatoare,stai asa ca trebuie mai intii sa iei bacul vad ca anul acesta a fost jelanie mare de au ramas particularele fara musterii,pai la anul o sa fie ca la priveghi pe capul vostru ca nici cu Slujbe la Sf Biserica nu dati pe la scoala iar despre carte,da de unde, este sub demnitatea voastra sa invatati, ca muncesc parintii sa va tina acasa.Mai bine cit arzi gazul de pomana cu gasca pui mina si faci un curs de frizerite sau chestii cu unghii false vad ca sunt cele mai la moda. vinzatoarea din coltul strazii are 30 ani si este absolventa ceva cu management si a tot cautat dar ioc asa ca nu pierde timpul de pomana, diplome in Romania calci pe ele ca pe dude la tara

| xCat a răspuns:

Daca nu esti buna pe profil real, dc ai mers acolo?

| Ana_3602 explică:

Bine,nici slabuta nu sunt.Nu ma atrage asa mult matematica si informatica, pur si simplu.Si am mers acolo pentru ca era singurul profil asa pentru nehotarati ca si mine. Aprofundezi cam fiecare materie care ai facut-o in liceu si plus ca vroiam sa invat engleza mai bine.

| Ana_3602 explică:

Nu-mi prea fac probleme ca nu o sa imi iau bac-ul.Totusi sunt la cel mai bun liceu din oras deci 5-ul tot il iau...Si oricum ca nu raman in Romania asta e sigur. Poate dupa ce imi termin facultatea si ma pun putin pe picioare, o sa ma intorc, dar ramane de vazut.Momentan imi tot bat capul unde sa ma duc.Anul trecut eram sigura ca o sa merg la medicina, dupa insistentele fostului meu prieten, insa nu prea sunt sigura ca acolo vreau.Si daca e greu in Romania sa intri la orice facultate de medicina, nu vreau sa stiu cum e in alte tari...

| Ana_3602 explică:

Inteleg ce vrei sa spui si problema principala este nu pot sa imi dau seama la ce sunt buna cu adevarat sau ce ma atrage...