| Marean22 a întrebat:

Salut, urmează să mă angajez la o firmă part-tine, mi se oferă contract de 2 ore pe zi, dar eu doresc să lucrez 8 ore (suplimentar gen), angajatorul mi-a spus că dacă vreau sa lucrez mai mult trebuie sa merg la ITM sa specific si ca sunt niste cheltuieli pentru asa ceva, angajatorul plătind doar cheltuielile contractului de 2 ore(pentru ore suplimentare eu sa plătesc taxele sau cheltuielile).
Ce trebuie sa fac in privinta asta? Stie cineva cum se desfășoară întreaga operațiune?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Absolut uluitor ce spui. Am aproape 73 de ani, am lucrat peste 47 ani si n-am auzit asemenea stire: sa platesti tu pentru a lucra ore suplimentare peste timpul prevazut in contract.
Cred ca nu ai explicat corect sau nu ai inteles ce ti-a spus angajatorul. Banuiesc ca s-a referit la contributiile pentru asigurari sociale (pentru pensie) si pentru asigurarile de sanatate, pentru acestea trebuie sa platesti cel putin la nivelul salariului minim pe economie si nu cred ca ai atata pentru 2 ore pe zi.