| Bucuresteanu_Florin_2000 a întrebat:

Salut, visul meu este sa testez jocuri. Ce job exista pentru a putea testa jocuri si ce scoala ar trebui sa urmez ca sa ajung acolo. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| P3d1a a răspuns:

Nu iti trebuie nici o calificare.

Joburile de genul sunt populare(oarecum) in UK, SUA, etc, tarile dezvolate.

Chestia este ca nu e un job din care poti sa traiesti, e mai mult un hobby, te vor chema sa testezi jocuri foarte rar si nu o sa castigi mai nimic din asta. La multe locuri de genul posibil sa iti ceara si cateva cunostinte de programare, ca sa poti sa testezi eficienta jocului, citind codul.

Nu e un job, e un hobby din care abia castigi cativa bani de buzunar.

| aXy99 a răspuns (pentru P3d1a):

Game tester se numeste si e job in toata regula. Exista si in Bucuresti asa ceva. Ai salariu minim, dar nu e cum spui tu, sa nu castigi mai nimic. Multa lume traieste cu salariul minim.

| P3d1a a răspuns (pentru aXy99):

Nu e un job pe care vrei sa il tii la 30-40 e ani totusi