| Mariucha a întrebat:

Voi intra in clasa a8-a si vreau sa dau la Stiinte Ale Naturii daca voi lua evaluarea nationala.Ce meserie pot avea cu acest profil? DAU FUNDA!
Nu stiu daca am ales cat. corecta.

1 răspuns:
| Anon31241212 a răspuns:

Buna! Eu vorbesc in cunostinta de cauza, intrucat am terminat acest profil. Intrucat este un profil real, unde faci mai toate stiintele reale: matematica, fizica, chimie, bio, ai o gramada de posibilitati. In general persoanele care urmeaza profilul asta dau la medicina sau undeva in domeniul medical. Poti sa dai la politehnica sa fii inginer, poti sa fii biolog, chimist, medic veterinar, sa lucrezi in silvicultura. Nu e un profil care sa te limiteze. Profilul de stiinte ale naturii nu e destinat pentru cariere in domenii umaniste: sociolog, geograf, traducator, etc. Istorie si geografie nu prea faci sau limbi straine la un nivel avansat (daca nu optezi pentru un profil bilingv). Mult succes!