| MadalinT00 a întrebat:

Vreau sa dau la Academia de Politie,dar nu stiu ce sa aleg dintre politist(OSP), jandarm sau politist de frontiera.Nu stiu prea bine cu ce se ocupa un jandarm sau un politist de frontiera.Ce salerii au cei de la OSP, jandarmi si frontieri? Puteti sa-mi spuneti mai exact cu ce se ocupa?

1 răspuns:
| Costi20 a răspuns:

Salut, un politist de frontiera se ocupa cu supravegherea si controlul la trecerea frontierei, previne si combate migratia ilegala si criminalitatea. Jandarmii se ocupa cu mentinerea ordinii si linistii publice, apararea obiectivelor de importanta, paza, transportul valorilor si apararea acestora, ei sunt diferiti fata de politisti, ei sunt cadre militare, dar tot sunt ramura a MAI. Ca salarii din cate stiu un politist normal / jandarm / politist de frontiera, are salariul de inceput pe la 3500 lei, in cazul ofiterilor e mai mare, peste 4000 lei -4500 lei.Si eu vreau sa dau la jandarmi, dar la subofiteri in sesiunea de iarna, mult succes, sper ca te-am lamurit.