| MadalinT00 a întrebat:

Vreau sa dau la Academia de Politie, dar nu stiu ce sa aleg dintre politist(OSP), jandarm sau politist de frontiera.Nu stiu prea bine cu ce se ocupa un jandarm sau un politist de frontiera.Ce salarii au cei de la OSP, jandarmi si frontieri? Puteti sa-mi spuneti mai exact cu ce se ocupa?

Răspuns Câştigător
| JoeVitollo a răspuns:

La OSP(ordine si siguranta publica) o sa fi politist in toata regula, o sa participi la misiuni la spargeri de locuinte(spart usa pentru capturarea infractorului).
Ca jandarm, esti tratat ca un sclav pentru tara, adica, daca la ora 3 dimineata te suna seful tau si iti spune sa te prezinti la sectie in 20 de minute, trebuie sa executi ordinul, altfel poate sa iti faca raport si sa te dea afara.
Ca politist de frontiera, poti lucra in:
a) aeroporturi
b) frontiera, granita.
Cel mai simplu o iei asa la politia de frontiera:
1.In aeroport daca lucrezi, este caldut si bine, nu te trimite nimeni la 1-2 dimineata sa verifici terenul(in patrulare).
2.In granita, daca lucrezi, si prinzi ture blana iti faci o casa in 4 luni.

Acum la partea de salarii:
Un OSP porneste de la salariul minim: 2050 lei cat este de la 1 ianuarie,+ sporuri, alimentatie. Asta ar veni pe luna undeva 2750 lei NET(la inceput).
Un jandarm porneste de la salariul minim: 2050 lei(de la 1 ianuarie)+ sporuri+alimentatie. Asta ar veni undeva pe luna cam 2580 lei.
Un politist de frontiera ca si restul porneste de la acelasi salariu, si ajunge tot undeva la 2600-2700 lei NET.

Atentie! Aici depinde si de zona de repartizare, adica daca te da dupa in Bucuresti automat sunt alte salarii.
Sper ca te-am ajutat!