| Nairda777 a întrebat:

Salut.Vreau sa dau pe viitor la Academia de Politie.Am auzit ca se intra foarte greu la admitere.Stiu ca sunt cateva probe de trecut,ce imi puteti spune despre ele?

Baietii de la Academia de Politie,pot purta parul lung?

Ce specializari sunt? Care sunt cele mai bune?

Dupa absolvirea Academiei, vreau sa imi fac meseria in alta tara,se poate?

Tatuajele sunt admise? Dar cicatricile pe mana?(In opinia mea,acest lucru este un detaliu mic la admitere,e treaba fiecaruia ce-si face pe trup)

Dupa admitere,am citit pe Internet ca instruirea,uniforma sunt gratuite.E adevarat?

Se cere o limba straina?

Stiu ca salariul difera de la grad la grad,cat ia un politist rutier (de exemplu) si un ofiter de la crimianlistica?

De ce jandarmii poarta mereu cagula?

Permisul de conducere e necesar?

Cat trebuie sa iei la BAC ca sa intri la Academie?

Media in liceu la purtare nu trebuie sa fie mai mica de 8, e adevarat?

Inaltimea e un factor important? Am 1, 75,e ok?

Ce inveti mai exact acolo? Trasul cu arma si legile?

Care e nivelul de dificultate al cursurilor?

Răspuns Câştigător
| NOC a răspuns:

Salut,

Iti raspund la cateva intrebari.

Probele sunt: vizita medicala, examinarea psihologica, proba sportiva (50m, aruncarea mingii medicinale, 1000m), proba scrisa (test-grila din istoria romanilor, limba romana si limba straina).

Baietii nu au voie sa poarte parul lung.

Dupa absolvirea Academiei nu ai voie sa lucrezi in alta tara cu exceptia cazurilor in care faci parte dintr-o misiune internationala sub egita ONU etc.

Dupa admitere, instruirea, cazarea, masa, echiparea, asistenta medicala iti sunt asigurate de catre statul roman.

Permisul de conducere nu este necesar si nu constituie un criteriu de admitere.

Bacalaureatul trebuie dosar sa il iei, cazurile in care acesta sa conteze la departajare au fost aproape inexistente de-a lungul timpului.

Ai pus destule intrebari, multe dintre ele au fost deja tratate pe www.cadeti-academiadepolitie.ro asa ca te invit sa vezi acolo alte raspunsuri avizate.

| Nairda777 explică (pentru NOC):

In legatura cu intrebarea ''Dupa absolvirea Academiei, vreau sa imi fac meseria in alta tara, se poate?'' mi-ai spus ca ''nu'' dar am citit acum cateva ore un articol cum ca o romanca ce a terminat la noi academia, a plecat in Suedia pentru a-si face meseria, si a reusit cand si-a luat cetatenia..deci,chiar se poate...

| NOC a răspuns (pentru Nairda777):

In primul rand, pentru a lucra ca politist intr-o tara straina trebuie sa fii cetatean al acelei tari si trebuie sa accesezi propriile unitati de invatamant. Academia de Politie NU se echivaleaza pentru ca sistemul juridic este diferit de la tara la tara. Tu aici inveti legislatia din Romania, nu ai de unde sa stii ce legi se aplica in Suedia sau alte tari. In Romania trebuie sa stai 10 ani dupa absolvire, altfel platesti studiile, plus vei petrece niste ani in alta tara pana sa obtii cetatenia acolo. Abia atunci vei putea fi eligibil sa APLICI pentru a deveni politist acolo.

3 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Tinerii in general! nu sunt interesati decat sa devina politisti! in mare parte! dar majoritatea ajung doctori medici chirurgi!