| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să devin actor [ ţin să menţionez că nu vreau la noi în ţară ], ştiu că am vise măreţe... Aşa, cum spuneam, vreau să devin actor: ce-ar trebui să fac după ce termin liceul? Cum pot pleca în străinătate pentru actorie? Care sunt 3 calităţi pe care trebuie să le aibă un actor bun? Merci anticipat!

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Ca să devii actor nu ai nevoie neapărat de vreo facultate în domeniu. Totul ţine de talent, de muncă şi de cât de mult de remarci şi dacă eşti bun la asta.
Poţi începe să faci parte dintr-o trupă de actori, să mergeţi la diferite spectacole, festivaluri.
Încearcă să fii cât mai bun în ceea ce faci şi să te faci remarcat.
Profesorii de acolo te pot recomanda mai departe, la casting-uri.
Poţi începe să cauţi date despre diferite casting-uri şi să te pregăteşti.
Nu cred că poţi din prima să lucrezi în străinătate.
Ar trebui mai întâi să te faci remarcat la noi prin prezenţa în diferite reclame, spoturi şi alte chestii de acest gen pentru a acumula experienţa.
Visul tău este măreţ, dar nu imposibil!
Baftă!

| Ibanez a răspuns:

Parca as vorbii eu prin ce ai spus tu mai sus! laughing Pai nu e vorba neaparat ce ai de facut dupa ce termini liceul, poti face din liceu pregatiri de actorie la insitutii speciale, dar vreo 1 an 2 (pe putin) si apoi daca obtii rezultate buna la liceu, iei recomandarii si de acolo, iar profesorii sau profesorul care se ocupa cu actoria, se va putea interesa de diferite locuri de munca.
Prima data trebuie sa iti faci o trupa de actorie, sa jucati, sa va implicati si sa faceti parte de spectacole unde puteti, epuizati orice sursa.
Calitatile unui actor ar trebui sa fie exteriorizarea, sa stie sa isi controleze emotiile, si sa fie ambitios! Actoria este o arta deci sunt aproape (aproape) aceleasi calitati si la un muzician sau un pictor. funda?