| KAZIPLOAEEE a întrebat:

Salut, vreau să dublez voci în desene animate dar nu stiu cam ce ar trebui să fac și unde să merg, am văzut pe site ul "U Cast" un anunț în care zice că, caută voci pentru desene animate dar trebuie să le trimiți demo de voce ceea ce n-am și nici nu știu cum trebuie să fac. Așa că, dacă are cineva idee aș fi recunoscător.

Răspuns Câştigător
| THRUSTMASTER a răspuns:

Salut, pentru a iti inregistra vocea iti recomand softul gratuit Audacity. Daca ai un microfon bun, sa iti redea vocea cat mai aproape de realitate cred ca o sa ai un avantaj. Ca si demo poti sa trimiti o inregistrare cu tine citind ceva, de exemplu o poveste scurta pentru copii ce contine si dialog. Ex: scufita rosie. Mult succes

| KAZIPLOAEEE explică (pentru THRUSTMASTER):

Salut, mulțumesc frumos, un răspuns clar, frumos formulat și la obiect, fix de ce aveam nevoie?

3 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

La dublare se caută un soi de voce dinamica, cu timbru flexibil, capabila de expresivitate mare, si sa se poate stiliza in concordanță cu caracterul. E un soi de actorie doar cu vocea. Trebuie sa poti "intra in caracter" într-un mod plăcut, expresiv, unic.

Cum ti au sugerat colegii, un microfon si un program de înregistrare ar fi un inceput bun.

Sa exersezi este absolut necesar. Mai mult, ar trebui sa "studiezi" diverse voci, sa incerci sa le replici in modul tau.

Multă baftă!

| Dragobeta a răspuns:

Trebuie sa-ti inregistrezi vocea. Citind ceva. De preferat un text dintr-o poveste, ceva pentru copii. Pentru ca e vorba de desene animate. Apoi le trimiti CD-ul. Ei decid daca "suna" bine. Adica daca se aude clar, corect, daca e voce frumoasa.