| principessa1 a întrebat:

vreau sa fac masterul la drept, ce program ati alege? dreptul muncii sau drept in afaceri?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Drept in afaceri, si incearca sa urmaresti anunturile/campaniile de recrutare de la marile firme de consultanta/firmele de avocatura inca de pe acum, nu astepta sa termini masteratul. Pe dreptul muncii ai mai putine sanse, si job-uri sunt in special prin firmele/institutiile de stat. Pe drept in afaceri ai sanse foarte frumoase de reusita-n viata daca intri la o mare casa de avocatura/firma de consultanta, precum ziceam, care lucreaza pe comercial. Altfel, ca avocat independent e cam tot aia, nu prea-ti foloseste la mare lucru niciunul, ca singura nu prea poti razbate niciunde. La firmele mari de consultanta intra pe orice pozitie, accepta si la receptie daca gasesti, sau secretara de departament, poti intra apoi usor in practica. Succes!

| TizZu15 a răspuns:

Eu zic ca dreptul muncii este bun.winking