| TipulCiudatDinSpateleFarmaciei a întrebat:

Salut.Vreau sa incep serios animatia.Nu am inca tableta grafica, dar spuneti-mi si mie un program pentru incepatori care sa te introduca in toata meseria asta.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Blender este considerat atat program de incepatori, dar e folosit si de unele firme "indie" de jocuri sau animatie.
Avantajul daca incepi direct cu el, e ca seamana destul de mult cu programele "adevarate", nume grele din industrie, gen: Maya, 3DSMax sau Cinema 4D.
Sau poate ai norocul sa gasesti o slujba direct in Blender.
Fiind program gratuit, se gasesc multe tutoriale pe net, sa nu mai spun ca asta e singurul program serios pentru modelare si animatie de pe linux.

Ar mai fi DAZ Studio, tot gratuit, necesita cont (https://www.daz3d.com/technology)

sau ceva direct in web-browser-based : clara.io

2 răspunsuri:
| Eva21 a răspuns:

Incearca platforma scratch.mit.edu sau code.org

| NLS a răspuns:

Si inca ceva, pentru animatie si modelare nu ai nevoie de tableta, deci poti incepe cu asta.
Daca vrei neaparat sa pictezi digital, atunci da, ceva de calitate ar fi necesar (un Wacom intre 12 si 19 inch preferabil), plus un program dedicat (Photoshop, Serif Affinity Photo, Corel Painter, Corel Photo Paint, Autodesk Sketchbook Pro, Paint Shop Pro, BlackInk, SpeedyPainter, Studio Artist)
Affinity il gasesti cu 55 euro in mod normal, si cu 40 in perioadele de reduceri. Eu l-am cumparat prin Paypal, nu cunosc alte metode. (Poate folosi pluginuri de Photoshop.)
E nevoie de un PC relativ puternic pentru animatie/modelare. Sau de unul mai putin puternic, dar un monitor bine calibrat, pentru pictura.
00491777869440 WhatsApp pentru mai multe informatii.