| Denly a întrebat:

Salut! Vreau sa invat singur IT si as dori sa imi spuneti cam pe ce programe (java, python, c++ etc.) se focuseaza mai mult firmele de IT si cam la ce se lucreaza: gen construirea unui site web, softuri pentru industria auto etc.
Pe scurt, cam ce ar trebui sa invat ca sa pot avea un job in IT pentru entry level?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Job in IT poti sa ai pe un spectru mult prea larg ca sa te dedici sa inveti tot.
Pentru web (frontend mai mult): alegi din javascript, typescript, cu tot cu frameworkuri si tehnologii adiacente, php sau.NET
Pentru auto: C/C++ si assembly
Pentru backenduri: ruby, python, php sau.NET, plus baze de date: SQL, etc.
Pentru desktop dev + game dev: C/C++, python, C# (.NET).
Si lista continua: IoT, retele, servere, echipamente tehnice, echipamente proprietare [+firmwareuri], sisteme de operare, telefoane si cate si mai cate, fiecare cu limbajele si nisele sale. Deci nu exista un raspuns pentru "pe scurt, ce invat". Daca nu ai nicio tinta stabilita, esti deja ca si pierdut, cu timp pierdut si riscurile aferente asumate, adica pierderea interesului.

Daca vrei multi-specializare, mergi la facultate. Te invata suficient cat sa incepi de unul singur, cu rigurozitatea si auto-disciplina cu care trebuie sa te obisnuiesti.

Ca limbaj bun la toate recomand C/C++ si C# [personal nu pot recomanda Python]. Mai intai sa incepi cu C, apoi preiei ce-ai invatat si aduci in C++, invatand totodata si assembly; iar apoi te pregatesti sa inveti un limbaj complet diferit, a carui structura si sintaxa le adaptezi din C, dar care are o platforma ce se extinde pe un spectru mult mai mare, mult, mult mai usor: desktop, web (front+back end), game dev.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare firma de IT are profilul ei. Sigur, sunt mai multe firme care fac webdevelopment decat softuri pentru industria auto ca logic se cer mai multe site-uri si aplicatii web. Asta nu inseamna ca fimele se focuseaza pe asta, se focuseaza si ele pe ce se cere in piata.

In functie de ce vrei tu sa faci te orientezi si asupra tehnologiei pe care sa o studiezi. Eu ti-as recomanda sa incepi sa inveti programare cu c/c++ pentru ca inveti niste chestii mai low level pe care e greu sa le intelegi daca incepi cu python sau java sau javascript

| Frank51 a răspuns:

99% din companii se axează pe cele existente de bază de care ai auzit(C++/java/python), ca să ai un job în acest domeniu trebuie să stăpânești unul dintre ele.

| Mihai0101 a răspuns:

Cam astea se folosesc cel mai mult 1java 2python 3C++