| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Vreau sa ma angajez dar nu am mai lucrat din aprilie 2021 din motive personale/probleme. La ultimul loc de munca am avut 7 ani lucrati. Problema e ca dă prost in CV iar angajatorii probabil nu vad aceasta pauza ca un semn bun cand aplic online. Cum rezolv asta sau cum completez CV sa compenseze faptul ca nu am fost angajat in timpul ăsta? Nu cred ca e bine sa pun ca inca lucrez la ultimul loc de munca.
Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine este sa spui adevarul, eventual ca n-ai lucrat din motive personale. Daca spui vreo minciuna se va afla si tot tu vei suferi.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune adevarul in CV si motivul pentru care nu ai lucrat, ca de mentionezi "personale" pot intelege orice si oamenii se feresc sa angajeze ciudati cu motoive persoanle care pot pleca cand vor ei.

Pune in CV unde lucrezi ACUM fiindca da foarte bine ca muncesti, insemnand ca esti capabil sa tii un job si sa-l faci bine, odata ce angajatorul actual este multumit de tine si inca te plateste.

Intotdeauana vor f cautati cei care sunt deja angajati la joburi, fiindca fac dovada ca sunt seriosi, muncitori dar vor ceva mai bun sau mai bine platit si de aceea pleaca.
Oricum nu au voie sa sune la locul actual de munca, deci nu te speria ca nu-ti vor face probleme aici.